ZUMA/NEWSPIX.PL
ZUMA/NEWSPIX.PL
Wtorek w Rio – sesja popołudniowa
Jason Kenny wygrał keirin - ostatnią konkurencję w kolarstwie torowym. Szóste miejsce w wyścigu finałowym zajął Damian Zieliński. Na welodromie Brytyjczycy świętowali również wygraną Laury Trott w wieloboju (omnium). Znakomita amerykańska gimnastyczka Simone Biles zdobyła czwarte złoto, potwierdzając tym samym wielką formę olimpijską.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
17 sierpnia, 2016 0:33

Gimnastyka sportowa

ćwiczenia wolne kobiet: Złoto Simone Biles/USA, Srebro Alexandra Raisman/USA, Brąz Amy Tinkler/Wielka Brytania

Dwie reprezentantki Stanów Zjednoczonych zdominowały rywalizację. Biles (15.966) powetowała sobie brak złota w ćwiczeniach na równoważni. To już czwarta wygrana tej zawodniczki w Rio. Broniąca mistrzostwa olimpijskiego Aly Raisman (15.500) przegrała dość wyraźnie, ale również zaprezentowała się znakomicie. Brytyjka Tinkler uzyskała notę 14.933. Zawiodła mistrzyni Europy, Szwajcarka Giulia Steingruber, która zajęła ósmą pozycję.

drążek mężczyzn: Złoto Fabian Hambüchen/Niemcy, Srebro Danell Leyva/USA, Brąz Nile Wilson/Wielka Brytania

Hambüchen na trzecich igrzyskach z rzędu stanął na podium po ćwiczeniach na drążku. Po brązie z Pekinu i srebrze z Londynu uzyskując notę 15.766 okazały się najlepszy z ósemki finalistów. Amerykanin Leyva (15.500) wywalczył drugi srebrny medal tego dnia. Udany debiut olimpijski zaliczył Brytyjczyk Wilson. Upadek pozbawił wysokiego miejsca jednego z faworytów i obrońcę tytułu, Holendra Epke Zonderlanda.

poręcze mężczyzn: Złoto Ołeh Wierniajew/Ukraina, Srebro Danell Leyva/USA, Brąz Dawid Bieliawski/Rosja

Ukrainiec dorzucił złoto do wcześniejszego srebra w wieloboju indywidualnym. Na poręczach zdobył już złoty medal MŚ 2014 oraz dwa mistrzostwa Europy. Uzyskał notę 16.041, wyprzedzając Amerykanina Leyvę (15.900) oraz Rosjanina Bieliawskiego (15.783). Na ósmym miejscu skończył aktualny mistrz świata Chińczyk You Hao.

Kolarstwo torowe

omnium kobiet: Złoto Laura Trott/Wielka Brytania, Srebro Sarah Hammer/USA, Brąz Jolien D’Hoore/Belgia

24-letnia Brytyjka obroniła tytuł sprzed czterech lat, a w Rio wywalczyła już drugie złoto (wcześniej w wyścigu drużynowym na dochodzenie). Wygrała trzy z sześciu konkurencji (wyścig na dochodzenie, wyścig eliminacyjny oraz okrążenie ze startu lotnego). W wyścigu punktowym kontrolowała sytuację i ostatecznie wyprzedziła Amerykankę o 24 punkty. O medal do końca walczyły Nowozelandka Ellis i Dunka Dideriksen, ale zabrakło im 10 punktów do brązu.

Daria Pikulik w ostatecznej klasyfikacji uplasowała się na 14. miejscu.

sprint indywidualny kobiet: Złoto Kristina Vogel/Niemcy, Srebro Rebecca James/Wielka Brytania, Brąz Katy Marchant/Wielka Brytania

Niemka to dwukrotna mistrzyni świata w tej specjalności. W pojedynku o złoto pokonała 2-0 Brytyjkę, w drugim wyścigu mimo odpadnięcia siodełka ograła rywalkę zaledwie o cztery tysięczne sekundy. Z Rio Vogel przywiezie dwa medale. W sprincie drużynowym razem z Miriam Welte wywalczyła brąz.

keirin mężczyzn: Złoto Jason Kenny/Wielka Brytania, Srebro Matthijs Büchli/Holandia, Brąz Azizulhasni Awang/Malezja

Finałowy wyścig rozstrzygnął się dopiero za trzecim podejściem. Wcześniej sędziowie przerywali rywalizację i kolarze musieli wracać na start. Ostatecznie, zgodnie z oczekiwaniami, triumfował Kenny, zdobywając trzecie złoto w Rio, a szóste w historii swoich startów na igrzyskach.

Damian Zieliński w finale A zajął szóste miejsce. Krzysztof Maksel był trzeci w finale B (łącznie 9. miejsce).

Pływanie synchroniczne

duety: Złoto Natalia Iszczenko i Swietłana Romaszina/Rosja, Srebro Huang Xuechen i Sun Wenyan/Chiny, Brąz Yukiko Inui i Risako Mitsui/Japonia

Bez niespodzianki obyło się w pierwszej konkurencji pływania synchronicznego. Rosjanki skutecznie obroniły złoty medal z Londynu. Dla obu są to już piąte wygrane w historii występów na igrzyskach. Uzyskały notę 194.9910 i zdystansowały Chinki (192.3688) oraz Japonki (188.0547). Układ sił po eliminacjach nie uległ zmianie w finale.

Zapasy styl klasyczny

66 kg mężczyzn: Złoto Davor Štefanek/Serbia, Srebro Migran Arutjunjan/Armenia, Brąz Szmagi Bołkwadze/Gruzja oraz Rasul Chunayev/Azerbejdżan

Historyczny medal dla Serbii w zapasach i od razu z najcenniejszego kruszcu. 31-letni Štefanek to mistrz świata sprzed dwóch lat. W ćwierćfinale pokonał aktualnego czempiona globu Franka Stäblera. Niemiec przegrał już w pierwszej walce repasażowej i nie stanął na podium.

98 kg mężczyzn: Złoto Artur Aleksanjan/Armenia, Srebro Yasmany Lugo/Kuba, Brąz Cenk İldem/Turcja oraz Ghasem Rezaei/Iran

Reprezentant Armenii w finale pokonał 3-0 Kubańczyka. Cztery lata temu w kategorii 96 kg stanął na najniższym stopniu podium. Aleksanjan był wielkim faworytem, ponieważ wygrał dwie ostatnie edycje mistrzostw świata.

Żeglarstwo

Laser Radial kobiet: Złoto Marit Bouwmeester/Holandia, Srebro Annalise Murphy/Irlandia, Brąz Anne-Marie Rindom/Dania

Holenderka w trakcie regat olimpijskich wygrała tylko jeden wyścig. Dwa razy wypadła poza czołową dziesiątkę. Zdobyła 75 punktów i o dziewięć wyprzedziła reprezentantkę Irlandii. Cztery lata temu była srebrną medalistką igrzysk w Londynie.

Laser mężczyzn: Złoto Tom Burton/Australia, Srebro Tonči Stipanović/Chorwacja, Brąz Sam Meech/Nowa Zelandia

Burton w pierwszym wyścigu zaliczył wpadkę (17. miejsce), ale później żeglował już bardzo regularnie i mimo braku zwycięstwa dość wyraźnie wyprzedził pozostałych. Uzyskał 90 punktów, podczas gdy Stipanović, który w Londynie był na czwartym miejscu, miał 103, a Meech 104. Kacper Ziemiński zajął 18. miejsce, Polak nie uczestniczył we wtorkowym wyścigu medalowym.

Finn mężczyzn: Złoto Giles Scott/Wielka Brytania, Srebro Vasilij Žbogar/Słowenia, Brąz Caleb Paine/USA

Brytyjczyk – czterokrotny mistrz świata – podobnie jak zwycięzca w klasie Laser rozpoczął regaty od 17. pozycji. Później jednak wygrał trzy wyścigi, a w trzech innych zajmował drugie miejsca. W klasyfikacji generalnej miał aż 30 punktów przewagi nad Słoweńcem Žbogarem oraz 44 nad Amerykaninem Paine’m. Słaba postawa w wyścigu medalowym pozbawiła brązu Chorwata Ivana Kljakovicia Gašpicia.

Nacra 17: Złoto Santiago Lange i Cecilia Carranza Saroli/Argentyna, Srebro Jason Waterhouse i Lisa Darmanin/Australia, Brąz Thomas Zajac i Tanja Frank/Austria

Argentyńska para to pierwsi mistrzowie olimpijscy w tej klasie. Dla urodzonego w 1961 roku Santiago Lange był to już szósty występ na igrzyskach. Po raz trzeci stanął na podium. W 2004 i 2008 roku wspólnie z Carlosem Espínolą zajmował trzecie miejsca w klasie Tornado. Brązowy medal zdobył reprezentujący Austrię Thomas Zajac – syn polskiego żeglarza i olimpijczyka z Moskwy Jana Bartosika.

Paweł Kołodziński i Łukasz Przybytek (49er) oraz Irmina Mrózek-Gliszczyńska i Agnieszka Skrzypulec (470) zakwalifikowali się do wyścigów medalowych w swoich klasach.

Tenis stołowy

Trzecie miejsce w turnieju drużynowym kobiet zajęły Japonki. Ai Fukuhara, Kasumi Ishikawa oraz Mima Ito pokonały w meczu o brąz 3-1 Singapur. Tylko Fukuhara przegrała swoje spotkanie przeciwko Yu Mengyu.

Finał w nocy z wtorku na środę czasu polskiego o godz. 00:30.