FOT. MICHAL NOWAK / NEWSPIX.PL
KOELN , HALA LANXESS ARENA  
29.05.2016 
SPORT PILKA RECZNA HANDBALL 
VELUX LIGA MISTRZOW TURNIEJ FINAL FOUR MECZ ZO 3 MIEJSCE 
THW KIEL - PARIS SAINT GERMAIN HANDBALL 
NZ MIKKEL HANSEN ( PSG ) 
FOT MICHAL NOWAK / NEWSPIX.PL 

COLOGNE , LANXESS ARENA 
29.05.2016 
HANDBALL MEN'S 
VELUX EHF CHAMPIONS LEAGUE FINAL FOUR 3RD PLACE GAME 
THW KIEL - PSG HANDBALL 
MICHAL NOWAK / NEWSPIX.PL 
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
FOT. MICHAL NOWAK / NEWSPIX.PL
Wybrano najlepszych piłkarzy ręcznych świata w 2015 roku
Duńczyk Mikkel Hansen i Rumunka Cristina Neagu zostali wybrani przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) najlepszymi zawodnikami świata w 2015 roku. Oboje w przeszłości wygrywali już ten plebiscyt.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
11 czerwiec, 2016 14:57

Grający aktualnie w PSG Duńczyk wcześniej zwyciężył w 2011 roku. Teraz zdystansował Nikolę Karabaticia oraz Domagoja Duvnjaka, Thierry’ego Omeyera i Rafaela Capote.

28-letni Mikkel Hansen w ubiegłym roku nie zdobył medalu z reprezentacją na mistrzostwach świata w Katarze. Duńczycy zajęli dopiero piąte miejsce. Szczypiornista w turnieju zdobył 39 bramek, z czego cztery w wygranym meczu fazy grupowej przeciwko Polsce. Podopiecznych Guðmundura Guðmundssona w ćwierćfinale zatrzymali Hiszpanie.

Hansen te niepowodzenia odbił sobie nieco na arenie klubowej. Z PSG zdobył mistrzostwo i Puchar Francji. Paryżanom nie udało się awansować do Final Four LM, ale Duńczyk został wybrany do najlepszej siódemki rozgrywek sezonu 2014/15. Został poza tym był królem strzelców francuskiej ekstraklasy.

Cristina Neagu w plebiscycie IHF triumfowała bezapelacyjnie (poprzednio najlepszą piłkarką ręczną świata została w 2010 roku). Oddano na nią ponad 72 proc. wszystkich głosów. Za Rumunką uplasowały się Heidi Løke, Nycke Groot, reprezentantka Polski Karolina Kudłacz-Gloc oraz Nora Mørk.

27-latka od 2013 roku reprezentuje barwy czarnogórskiego ŽRK Budućnost Podgorica. W 2015 roku wygrała z tą drużyną Ligę Mistrzyń, zdobyła też najwięcej bramek i została wybrana do drużyny gwiazd rozgrywek. Tradycyjnie też jej klub zdobył mistrzostwo oraz puchar kraju.

Neagu poprzedni rok zakończyła z brązowym medalem MŚ. W Danii Rumunki stanęły na podium czempionatu globu po raz pierwszy od 2005 roku. Zawodniczkę Budućnosti wybrano MVP turnieju. Z 63 bramkami została też najlepszą strzelczynią.

Przypomnijmy, że wyróżnienie dla Karoliny Kudłacz-Gloc nie jest pierwszym sukcesem reprezentantów Polski w plebiscycie IHF. W 2009 roku najlepszym piłkarzem ręcznym świata został Sławomir Szmal.