Fot. Facebook/Paulina Brzeźna Bentkowska
paulina brzeźna bentkowska
Fot. Facebook/Paulina Brzeźna Bentkowska
Wyłoniono kolarskich mistrzów Polski w szosowym wyścigu górskim
Polscy kolarze w ostatnich tygodniach odnoszą liczne sukcesy na arenie międzynarodowej. Nie oznacza to jednak, że brakuje mistrzowskich imprez w kraju. Położona w Beskidzie Niskim Wysowa-Zdrój gościła Górskie Szosowe Mistrzostwa Polski. Złote medale w wyścigach elity wywalczyli Łukasz Owsian oraz Paulina Brzeźna-Bentkowska.
Tomasz Kawczyński
29 sierpień, 2016 15:08

Przypomnijmy, że w sobotę historyczne zwycięstwo w wyścigu z cyklu UCI World Tour odniosła Eugenia Bujak. Polka była najlepsza w Grand Prix de Plouay–Bretagne. Aktywne na trasie były również Katarzyna Niewiadoma i Małgorzata Jasińska.

Pod nieobecność trójki koleżanek z reprezentacji w wyścigu górskim triumfowała Paulina Brzeźna-Bentkowska (MAT ATOM Sobótka). Siódmy tytuł mistrzowski w tej specjalności (poprzednio w 2001, 2002, 2006, 2012, 2014 i 2015 roku) wywalczyła dzięki solowej akcji zapoczątkowanej ok. 20 km przed metą. Ponad minutę za nią przyjechała Alicja Ratajczak (UKS Mróz Jedynka Kórnik). Brąz zdobyła klubowa partnerka mistrzyni, Katarzyna Wilkos.

Rywalizowano na trasie liczącej 100 km. Składały się na nią trzy pętle na 25-kilometrowej rundzie oraz dojazd do niej. Wystartowało 21 zawodniczek, wyścig ukończyło 12.

W sobotę o medale walczyli mężczyźni. Mieli do pokonania 125 km (cztery okrążenia rundy).

Trudną trasę najszybciej pokonał kolarz CCC Sprandi Polkowice Łukasz Owsian. 26-latek, który w ubiegłym roku ukończył na 118. miejscu Giro d’Italia, wygrał sprinterski pojedynek z Kamilem Zielińskim (Domin Sport) oraz Michałem Podlaskim (Verva ActiveJet Team).

W czołówce dojechali też Bartosz Warchoł i Jacek Morajko. Ta piątka wspólnie z Adrianem Brzózką oraz Leszkiem Plucińskim uciekła już w początkowej fazie rywalizacji. Peleton przyjechał dopiero po niemal pięciu minutach.