Fot. Facebook Adriana Zielińskiego.
zielinscy 5
Fot. Facebook Adriana Zielińskiego.
Zarząd PZPC odrzucił decyzję prezesa o zawieszeniu dwóch reprezentantów
Zarząd Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów w głosowaniu odrzucił decyzję prezesa Szymona Kołeckiego o skreśleniu z listy zawodników przygotowujących się do startu na igrzyskach Tomasza Zielińskiego i Krzysztofa Szramiaka – informuje Express Bydgoski.
Tomasz Kawczyński
28 czerwiec, 2016 21:35

 

Według związku obaj zawodnicy lekceważyli sobie cykl przygotowań, opuszczali obowiązkowe zgrupowania, a ich wytłumaczenia były nieprzekonujące. Nie otrzymali poza tym zgody na trening w swoich klubach.

Do akcji wkroczył wówczas członek prezydium PZPC, jednocześnie odpowiedzialny za tę dyscyplinę w Zawiszy Bydgoszcz (zawodnikiem tego klubu jest Tomasz Zieliński), Arkadiusz Ratajczak. Klub poddał w wątpliwość kompetencje prezesa związku w sprawie wykluczenia jakiegokolwiek zawodnika z kadry. Głosowanie członków zarządu zakończyło się pomyślnie dla sztangistów, którzy na zbliżających się mistrzostwach Polski w Mroczy (1-3 lipca) będą starać się o uzyskanie nominacji olimpijskich.

Tomasz Zieliński to brat mistrza olimpijskiego z Londynu Adriana. W tym roku w norweskim Førde zdobył mistrzostwo Europy w kategorii 94 kg. 25-latek ma również w swoim dorobku srebro ME z 2014 roku. Rok temu na MŚ w Houston zajął szóste miejsce, a na igrzyskach w Londynie był dziewiąty.

31-letni Krzysztof Szramiak to szósty zawodnik tegorocznych ME w kategorii 77 kg. Jest wicemistrzem Europy sprzed sześciu lat oraz olimpijczykiem z Pekinu (8. miejsce). W latach 2012-2014 nie startował z powodu zawieszenia za stosowanie niedozwolonych środków dopingujących.

Ostateczny skład kadry olimpijskiej w podnoszeniu ciężarów poznamy do 14 lipca. W rywalizacji mężczyzn Polska może wystawić czterech zawodników.