Fot. fivb.org
fivb
Fot. fivb.org
Zbigniew Bartman wraca do ligi tureckiej
Po ośmiu latach Zbigniew Bartman znów zagra w siatkarskiej ekstraklasie Turcji. Olimpijczyk z Londynu związał się z Galatasarayem.
Tomasz Kawczyński
16 czerwiec, 2016 17:05
W kategoriach: Aktualności Siatkówka

Urodzony w 1987 roku zawodnik może występować jako przyjmujący lub atakujący. W przeszłości był zawodnikiem Halkbanku Ankara (2007/08), z którym zdobył wicemistrzostwo Turcji. Zagrał też w meczu gwiazd ligi przeciwko tamtejszej reprezentacji.

Bartman w ostatnim sezonie grał aż w trzech klubach na dwóch kontynentach. Rozgrywki rozpoczynał w chińskim Sichuan Chengdu. W lutym jako tzw. „joker medyczny” przeniósł się do Francji i został zawodnikiem Stade Poitiers. Tu jednak przyszła niemiła niespodzianka w postaci ćwierćfinałowej porażki jego zespołu z Arago de Sete.

W drugiej połowie kwietnia Polak zdecydował się na powrót do Azji, tym razem na Bliski Wschód. Trafił do Al-Rayyan, z którym wywalczył Puchar Kataru. Warto wspomnieć, że jego klubowym kolegą był tam krótko Wilfredo León.

W przeszłości poza Polską Bartman występował również we Włoszech i Rosji. W PLS grał dla ekip z Warszawy, Sosnowca, Częstochowa, Jastrzębia oraz Rzeszowa.

Nowy nabytek Galatasarayu od dłuższego czasu nie ma miejsca w kadrze narodowej. Nie zagrał ani razu u Stephane’a Antigi.

Ma natomiast spore sukcesy w barwach reprezentacji. Są to przede wszystkim złoto mistrzostw Europy z 2009 roku oraz dwa medale Ligi Światowej (złoto 2012 i brąz 2011). Cztery lata temu został uznany najlepszym atakującym turnieju finałowego LŚ.

W 2012 roku Andrea Anastasi zabrał go na Igrzyska Olimpijskie w Londynie.