Fot. Twitter.
Tarics
Fot. Twitter.
Zmarł najstarszy mistrz olimpijski
W wieku 102 lat zmarł w San Francisco Sándor Tarics, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z Berlina (1936) w piłce wodnej. W chwili śmierci Węgier był najstaszym na świecie triumfatorem triumfatorem tej imprezy.
Tomasz Kawczyński
24 maj, 2016 14:47

Podczas igrzysk w Berlinie Tarics zagrał w dwóch meczach i zdobył dwie bramki. Madziarzy w finałowej rundzie zdystansowali Niemcy, Belgię i Francję. Czterokrotnie uczestniczył w akademickich mistrzostwach świata. Brał również udział w przygotowaniach do igrzysk w 1940 roku. Po II wojnie światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, później pracował na tamtejszych uniwersytetach. Przyjął również amerykańskie obywatelstwo.

Najstarszym mistrzem olimpijskiem został w sierpniu 2011 roku po śmierci Włocha Attilio Pavesiego. W tej roli był honorowym gościem podczas igrzysk w Londynie.

Tarics nawet po 100. urodzinach nadal utrzymywał sprawność fizyczną i interesować się węgierskim sportem. W ubiegłym roku oferowa swoją pomoc w staraniach Budapesztu o organizację IO 2024. W jednym z wywiadów wspominał, że nadal regularnie pływa i prowadzi samochód.

Po śmierci waterpolisty najstarszym mistrzem olimpijskiem jest obecnie Sir Durward Knowles. Pochodzący z Bahamów złoty medalista w żeglarstwie z 1964 roku na początku listopada skończy 99 lat.