Fot. unitedworldwrestling.org
iwona matkowska
Fot. unitedworldwrestling.org
Bohaterka dnia – Iwona Matkowska
Po medalowym wtorku polskich kajakarek czekamy na udane występy zapaśniczek. Jedną z dwóch, które będą rywalizować w środę, jest Iwona Matkowska w kategorii 48 kg. Była mistrzyni Europy potrzebuje dwóch zwycięstw, by dostać się do półfinału. Później wszystko jest możliwe, a podium będzie na wyciągnięcie ręki.
Tomasz Kawczyński
17 sierpień, 2016 12:34

34-letnia Polka jest bardzo doświadczona na arenie międzynarodowej. Jej największe sukcesy to wicemistrzostwo świata (2014) oraz mistrzostwo (2012) i wicemistrzostwo Europy (2005), a także trzy brązowe krążki czempionatu Starego Kontynentu (2008, 2010, 2011). Rok temu stanęła na najniższym stopniu podium Igrzysk Europejskich w Baku.

Jej pierwszy olimpijski występ nie był do końca udany. W Londynie doszła do ćwierćfinału, gdzie przegrała z Mariją Stadnik. W pierwszej rundzie repasażowej uległa Clarissie Chun i została sklasyfikowana na siódmej pozycji. Po igrzyskach była bardzo zawiedziona i rozżalona. W ówczesnych wywiadach nie przesądzała, czy dotrwa do Rio. Na szczęście podjęła walkę i za drugim podejściem zdobyła kwalifikację, awansując do finału turnieju w Stambule.

Trener kadry Krzysztof Ołenczyn uważa, że Matkowska podobnie jak trzy pozostały nasze zapaśniczek jest w stanie włączyć się do walki o podium. – Dla Iwony będą to prawdopodobnie ostatnie igrzyska w karierze. Jest mocno zdeterminowana, by pokazać się z jak najlepszej strony i dobrym wynikiem zakończyć międzynarodowe starty – zapowiedział szkoleniowiec.

Zapaśniczka Grunwaldu Poznań w pierwszej walce zmierzy się z Nigeryjką Mercy Genesis. W ćwierćfinale najprawdopodobniej jej rywalką będzie ponownie Marija Stadnik. Oby Polka zapomniała Londyn, a pamiętała o półfinałowym zwycięstwie w półfinale MŚ 2014. Wierzymy, że zrewanżuje się Azerce.

Matkowska rozpocznie igrzyska o godz. 15:00.

Nasz typ na dziś – srebrny medal Iwony Matkowskiej.