Fot. Fih.ch
LONDON -  Unibet Eurohockey Championships 2015 in  London. final Netherlands-Germany (6-1) . Rogier Hofman scores .  WSP Copyright  KOEN SUYK
Fot. Fih.ch
Czas rewanżu za Londyn? W hokeju czterech kandydatów do medalu
Polscy hokeiści na trawie igrzyska obejrzą przed telewizorem, ale w turnieju nie powinno zabraknąć emocji. Panowie rozpoczną zmagania 7 sierpnia, a zakończą 19.
Jarosław Więcławski
25 kwiecień, 2016 18:24

Wszystkich uczestników IO w Rio poznaliśmy przed końcem 2015 roku. W grupie A wystąpi reprezentacja Brazylii. Zdobycie punktu już będzie dla niej sukcesem. Reprezentacja w światowym rankingu zajmuje 32. miejsce, a mierzyć się będzie aż z czterema zespołami z czołowej 10. Wśród faworytów będzie Australia, która kwalifikacje wywalczyła zwyciężając w Pucharze Oceanii. Obecnie jest najwyżej notowaną reprezentacją na świecie, a 4 lata temu zdobyła brąz w Londynie. W ostatnim spotkaniu turnieju pokonała Wielką Brytanię, która teraz będzie chciała się zrewanżować za porażkę u siebie. Ponadto w grupie zagrają Belgowie i Hiszpanie (odpowiednio 5. i 6. ekipa z poprzednich igrzysk), którzy wywalczyli awans w Lidze Światowej. Z udziału w imprezie zrezygnowała Republika Południowej Afryki, a jej miejsce zajęła Nowa Zelandia.

 

Grupa A

Australia (1*)

Wielka Brytania (4**)

Belgia (5)

Nowa Zelandia (8)

Hiszpania (11)

Brazylia (32)

 

W grupie B naprzeciwko siebie staną złoty i srebrny medalista z Londynu – reprezentacje Niemiec i Holandii. Na ubiegłorocznych mistrzostwach Europy drużyny zamieniły się miejscami. Nasi sąsiedzi mają szansę na trzecią wygraną z rzędu. Stary Kontynent reprezentuje jeszcze brązowy medalista – Irlandia. Rywale w ich grupie nie będą mieli łatwego zadania. Argentyna awans wywalczyła na Igrzyskach Panamerykańskich, Kanada zapewniła sobie udział poprzez Ligę Światową, a Indie były najlepsze w Igrzyskach Azjatyckich. Ta ostatnia ekipa aż osiem razy zdobywała olimpijskie złoto, ale ostatni raz w Moskwie w 1980 roku.

 

Grupa B

Holandia (2)

Niemcy  (3)

Indie (7)

Argentyna (6)

Irlandia (12)

Kanada (14)

 

Do półfinałów awansują dwa najlepsze zespoły z grupy. Reszcie pozostanie walka o niższe lokaty.

 

* w nawiasie miejsce w światowym rankingu

** 4 miejsce zajmuje reprezentacja Anglii