Fot. DolphinsAUS
Cate Campbell [@DolphinsAUS]
Fot. DolphinsAUS
Drugi pływacki rekord świata w 2016 roku
Cate Campbell podczas zawodów Australia Grand Prix w Brisbane czasem 52,06 pobiła rekord świata na 100 metrów stylem dowolnym. Reprezentantka gospodarzy wymazała z tabel wynik Britty Steffen (52,07) sprzed siedmiu lat. Niemka tamten rezultat osiągnęła na MŚ w Rzymie w zakazanym obecnie stroju poliuretanowym.
Tomasz Kawczyński
2 lipiec, 2016 22:44
W kategoriach: Aktualności Pływanie

Urodzona w Malawi pływaczka z Antypodów to dopiero druga zawodniczka, która w tym roku pobiła rekord świata na długim basenie. Poprzedni ustanowiła reprezentantka USA Katie Ledecky w styczniu w Austin w wyścigu na 800 m stylem dowolnym.

24-latka to mistrzyni olimpijska z Londynu w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym. Cztery lata wcześniej zdobyła brąz w tej konkurencji, była też trzecia na 50 m kraulem.

Na 100 m stylem dowolnym w Pekinie nie awansowała do finału, wycofała się ze startu na IO 2012. Na mistrzostwach świata na tym dystansie zdobył złoto w 2013 oraz brąz w 2015 roku.

Podczas tegorocznych mistrzostw Australii wygrała dwa najkrótsze dystanse kraulowe, na obu ustanawiając rekordy kraju i wskakując na pierwsze miejsca światowych tabel. Na 50 m popłynęła wówczas 23,84, a na 100 m 52,38. Co ciekawe, w obu przypadkach drugie miejsce zajęła jej młodsza siostra, Bronte.

Cate Campbell była dotąd rekordzistką świata na 100 metrów kraulem jedynie na krótkim basenie (50,91 w listopadzie 2015 roku). Na basenie 50-metrowym na tym dystansie rekordowe wyniki po II wojnie światowej osiągało pięć jej rodaczek (Dawn Fraser, Lorraine Crapp, Shane Gould, Lisbeth Lenton-Trickett oraz Jodie Henry).

Australijka jest główną faworytką sprintu w stylu dowolnym w Rio. Na olimpijskiej pływalni jej głównymi rywalkami powinny być Sarah Sjöström, Ranomi Kromowidjojo, Federica Pellegrini oraz Francesca Halsall.