Fot. pentathlon.org
MŚ pięciobój nowoczesny
Fot. pentathlon.org
Francuz i Węgierka najlepsi indywidualnie w MŚ w pięcioboju nowoczesnym
Na mniej niż trzy miesiące przed igrzyskami w Rio w Moskwie rozegrano mistrzostwa świata w pięcioboju nowoczesnym. Najwięcej medali wywalczyły reprezentacje Rosji i Francji (po cztery). Polacy w stolicy Rosji startowali bez sukcesów.
Tomasz Kawczyński
30 maj, 2016 16:03

Do Moskwy nie pojechała pewna wyjazdu na IO Oktawia Nowacka, która wraca do pełnej sprawności po urazie.

W rywalizacji mężczyzn indywidualne złoto wywalczył Francuz Valentin Belaud. Srebro zdobył Rosjanin Aleksandr Liesun, a brąz Jung Jin-hwa z Korei Południowej. Tuż za podium uplasowała się trójka Egipcjan, mimo że reprezentanci tego kraju wygrywali pływanie, szermierkę i jazdę konną. Miejsca od czwartego do szóstego dały im natomiast zwycięstwo w rywalizacji drużynowej, gdzie wyprzedzili Rosjan i Francuzów. Reprezentantów Polski (Jarosław Świderski, Szymon Staśkiewicz, Sebastian Stasiak, Michał Gralewski) zabrakło w finale. Z kolei w sztafecie złoto powędrowało do Korei Południowej. Azjaci pokonali Rosję i Francję.

Mistrzynią świata 2016 została Węgierka Sarolta Kovács. W kombinacji obroniła pierwsze miejsce zajmowane po poprzednich dyscyplinach. Srebro powędrowała do Élodie Clouvel. Francuzka popisywała się przede wszystkim na basenie. Trzecia była Niemka Lena Schöneborn. Anna Maliszewska, zajęła 14. pozycję. Jej koleżanki z kadry (Aleksandra Chmielewska, Natalia Hachulska) nie weszły do finału. Węgry triumfowały również w drużynie. Wyprzedziły Chiny i Niemcy. W sztafecie ze zwycięstwa cieszyła się reprezentacja Niemiec. Dalej uplasowały się Wielka Brytania i Białoruś.

W niedzielę, na zakończenie mistrzostw, rozegrano sztafetę mieszaną. Z pierwszego złota mogli cieszyć się gospodarze. Aleksandr Liesun i Donata Rimšaitė wyprzedzili parę chińską oraz białoruską. Na 11. miejscu skończyli rywalizację Aleksandra Chmielewska z Jarosławem Świderskim.

W Rio w pięcioboju nowoczesnym odbędą się tylko zawody indywidualne. Rywalizacja potrwa od 18 do 20 sierpnia.