Fot. unitedworldwrestling.org
Dagestan
Fot. unitedworldwrestling.org
Gadżijew najlepszym z reprezentantów Polski w przedolimpijskim rankingu zapaśników
Światowa Federacja Zapaśnicza (United World Wrestling) kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk opublikowała listę 20 najlepszych zawodników i zawodniczek we wszystkich kategoriach wagowych w stylu klasycznym oraz wolnym. Z Polaków najwyżej sklasyfikowany jest Magomiedmurad Gadżijew. Pochodzący z Dagestanu 28-latek jest drugi w kat. 70 kg, choć w Rio wystartuje w kat. 65 kg.
Tomasz Kawczyński
29 lipiec, 2016 20:48
W kategoriach: Aktualności Zapasy

Gadżijew w wyższej kategorii zdobył w tym roku mistrzostwo Europy, a w ubiegłym był drugi na Igrzyskach Europejskich w Baku. Na igrzyskach nie ma jednak tej wagi, dlatego w zwycięskich dla siebie kwalifikacjach musiał startować w 65 kg. Później co prawda został zdyskwalifikowany za doping, ale ostatecznie karę cofnięto i przywrócono mu prawo startu olimpijskiego.

Wśród mężczyzn na siódmym miejscu plasuje się Radosław Baran (97 kg), na jedenastym Robert Baran (125 kg), a na czternastym Zbigniew Baranowski (86 kg). Cała czwórka rywalizuje w stylu wolnym.

Do Rio wysyłamy również cztery panie, specjalizujące się w stylu wolnym. W przedolimpijskim zestawieniu najlepiej wypada Agnieszka Wieszczek-Kordus (ósma w kat. w 69 kg). Dziesiątą lokatę zajmuje Katarzyna Krawczyk (53 kg), jedną pozycję niżej jest Iwona Matkowska (48 kg), na osiemnastym miejscu umieszczono Monikę Michalik (63 kg).

 

Liderzy rankingu w kategoriach olimpijskich:

Styl klasyczny: 59 kg (Ismael Borrero/Kuba), 66 kg (Frank Stäbler/Niemcy), 75 kg (Roman Własow/Rosja), 85 kg (Żan Belenjuk/Ukraina), 98 kg (Nikita Mielnikow/Rosja), 130 kg (Rıza Kayaalp/Turcja).

 

Styl wolny (mężczyźni): 57 kg (Wladimer Chinczegaszwili/Gruzja) 65 kg (Frank Chamizo/Włochy), 74 kg (Jordan Burroughs/USA), 86 kg (Abdulraszid Sadulajew/Rosja), 97 kg (Anzor Bołtukajew/Rosja), 125 kg (Geno Petriaszwili/Gruzja).

 

Styl wolny (kobiety): 48 kg (Marija Stadnik/Azerbejdżan), 53 kg (Saori Yoshida/Japonia), 58 kg (Kaori Icho/Japonia), 63 kg (Julia Tkacz/Ukraina), 69 kg (Zhou Feng/Chiny), 75 kg (Adeline Gray/USA).

 

Na zapaśnicze maty w Rio pierwsi wyjdą klasycy (14-16 sierpnia). Później przyjdzie czas na kobiety (17-18 sierpnia), a na koniec o medale powalczą wolniacy (19-21 sierpnia).