Fot. Marek Biczyk/newspix.
HRISOPIYI DEVETZI
LEKKOATLETYKA - MISTRZOSTWA EUROPY
2006-08-09 GETEBOEG
FOT MAREK BICZYK - AGENCJA PRZEGLAD SPORTOWY
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Axel Springer Poland
Fot. Marek Biczyk/newspix.
Grecka lekkoatletka straci olimpijski medal z Pekinu
Międzynarodowe Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) potwierdziło, że powtórne badania antydopingowe wykazały obecność niedozwolonych środków w organizmie Hrysopiyi Devetzi. Zawodniczce mają być anulowane wszystkie wyniki w okresie 31 sierpnia 2007 – 30 sierpnia 2009. W tym czasie Greczynka wywalczyła olimpijski brąz w trójskoku.
Tomasz Kawczyński
28 wrzesień, 2016 12:53

Wykazano, że uprawiająca trójskok Devetzi zażywała steryd anaboliczny o nazwie stanozol już podczas mistrzostw świata 2007, gdzie stanęła na najniższym stopniu podium. Medal z Osaki zostanie jej zabrany, a ponieważ okres dyskwalifikacji objął start na IO 2008, to w tym wypadku również nastąpi korekta wyników.

W Pekinie lekkoatletka zdobyła brązowy medal przegrywając tylko z Françoise Mbango Etone (Kamerun) i Tatianą Lebiediewą (Rosja). Czwarte miejsce zajęła wówczas Olga Rypakowa z Kazachstanu, która w tej sytuacji ma wielką szansę wskoczyć na podium. Byłby to już jej trzeci krążek z igrzysk (ma złoto z Londynu i brąz z Rio).

Greczynka jest poza tym srebrną medalistką olimpijską z Aten oraz wicemistrzynią Europy z 2006 roku. Tych trofeów nie będzie musiała oddawać, gdyż badania wykonane w tamtym czasie nie wykazały zakazanych środków.

40-letnia obecnie trójskoczkini zakończyła karierę w 2009 roku. Zbiegło to się z nałożoną na nią karą dwuletniej dyskwalifikacji za unikanie kontroli antydopingowych.

IAAF potwierdził również zawieszenie czwórki innych lekkoatletów. Dwuletnią przerwę od startów będą mieć Rosjanie Irina Timofiejewa i Ildar Minszin oraz amerykański sprinter Trell Kimmons.

Ośmioletnią dyskwalifikacją ukarano mistrza olimpijskiego z Pekinu w chodzie na 50 km Włocha Alexa Schwazera.