Fot. facebook Prague International Marathon
eva-maraton
Fot. facebook Prague International Marathon
Igrzyska latem i zimą – dla Czeszek nic trudnego?
Słynna przed laty biegaczka narciarska, mistrzyni olimpijska z Turynu Kateřina Neumannová, miała na swoim koncie również start na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. W 1996 roku w Atlancie reprezentowała Czechy w kolarstwo górskie, plasując się na 18. miejscu. Teraz w jej ślady idzie Eva Vrabcová-Nývltová. 30-latka zdobyła minimum olimpijskie do Rio de Janeiro w biegu maratońskim.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
9 maj, 2016 20:16

Vrabcová-Nývltová ma za sobą trzy starty olimpijskie. Najlepiej wypadła w Soczi, gdzie zajęła piąte miejsce w biegu na 30 km. W ostatnim sezonie startowała jedynie w otwierających rywalizację w Pucharze Świata sprinterskich zawodach w Ruce.

Teraz zawodniczka zdecydowała się skupić na lekkiej atletyce. Pod koniec kwietnia informowała, że w porozumieniu z czeską federacją narciarską odpuszcza kolejny sezon zimowy. Motywacja Czeszki okazała się na tyle duża, że już w niedzielnym biegu w Pradze osiągnęła czas uprawniający ją do startu w IO. W maratonie w stolicy swojego kraju zajęła szóste miejsce z czasem 2:30:10. Spośró Czeszek zajmuje najwyższe miejsce w tabelach IAAF.

Vrabcová-Nývltová ma już w swoim dorobku kilka sukcesów biegowych. W 2014 roku była mistrzynią kraju na 5000 m, rok później na tym samym dystansie zajęła drugie miejsce. Wygrała też krajowy czempionat w biegu ulicznym na 10 km.

Kobiecy bieg maratoński w Rio de Janeiro odbędzie się 14 sierpnia.
źródło:  FIS/IAAF