Fot. ŁUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT/NEWSPIX.PL
21.10.2013 WROCLAW - HALA STULECIA, POLSKA (WROCLAW, POLAND)
PODNOSZENIE CIEZAROW (WEIGHTLIFTING)
MISTRZOSTWA SWIATA IWF (IWF WORLD CHAMPIONSHIPS)
KOBIETY KATEGORIA 53KG GRUPA A (WOMEN 53KG A)
NZ IOVU Cristina           
FOTO LUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT/NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. ŁUKASZ GROCHALA/CYFRASPORT/NEWSPIX.PL
Kolejnych sześcioro medalistów z Londynu w podnoszeniu ciężarów wpadło na dopingu
Druga faza powtórnych badań próbek z IO 2012 wykazała, że w organizmie 11 sztangistów znaleziono niedozwolone środki dopingowe. Wśród nich jest sześcioro osób, które w Londynie stanęły na podium.
Tomasz Kawczyński
28 lipiec, 2016 20:21

Wśród dopingowiczów jest czworo reprezentantów Rosji – wicemistrzowie olimpijscy sprzed czterech lat Natalia Zabołotnaja (dodatkowo srebrna medalistka z Aten), Swietłana Carukajewa i Aleksandr Iwanow oraz czwarty w Londynie Andriej Diemanow.

Ciekawy jest przypadek Cristiny Iovu (na zdjęciu), która zdobyła w 2012 roku brązowy medal, a teraz zapewne straci krążek. 23-latka w Londynie reprezentowała Mołdawię, w 2013 roku startowała dla Azerbejdżanu, a wiosną wywalczyła mistrzostwo Europy w barwach Rumunii.

Pozostałe tymczasowo zawieszone sztangistki, które stanęły na najniższym stopniu podium to Hrripsime Churszudian (Armenia) oraz Iryna Kulesza (Białoruś).

Grono niesławnych sportowców uzupełniają Kazach Almas Uteszow, Gruzin Rauli Tsirekidze i Azer Intigam Zairow oraz Turczynka Sibel Şimşek (4. na igrzyskach w Londynie).

U wszystkich dopingowiczów wykryto ten sam środek – dehydrochlormethyltestosteron. Jest to steryd anaboliczny, stosowany w latach 70. i 80. na masową skalę w NRD. U pięciorga dodatkowo stwierdzono obecność stanozolu, a u Iwanowa tamoxifenu.

Kolejne wpadki z niedozwolonymi środkami mogą skutkować zawieszeniem reprezentacji przez Światową Federację Podnoszenia Ciężarów. Dotychczas za doping w całości usunięto z igrzysk jedynie Bułgarów. Niewykluczone, że podobne sankcje spotkają wkrótce Rosjan, Kazachów i Białorusinów.