http://www.pztw.org.pl/
http://www.pztw.org.pl/
Kwalifikacje olimpijskie w wioślarstwie – dwie polskie osady wywalczyły awans do Rio
W dniu dzisiejszym w szwajcarskiej Lucernie poznaliśmy dwie kolejne załogi, które będą nas reprezentować podczas XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich. Są to Anna i Maria Wierzbowskie w dwójce bez sterniczki oraz męska ósemka. Wiemy już, że w dniach od 6 do 13 sierpnia w Rio de Janeiro na torze Lagoa Rodrigo de Freitas wystąpi osiem naszych osad.
Mateusz Koniuszek
24 maj, 2016 21:05
W kategoriach: Aktualności Wioślarstwo

W Londynie na poprzednich igrzyskach wystawiliśmy siedem załóg. Celem na te kwalifikacje olimpijskie była poprawa tamtego wyniku i udało się go zrealizować. Podczas MŚ w Aiguebelette awans uzyskały: kobiece – dwójka podwójna, dwójka podwójna wagi lekkiej, czwórka podwójna oraz męskie – jedynka, dwójka podwójna wagi lekkiej i czwórka podwójna. O ile w Francji zawodnicy walczyli o przepustki dla swoich federacji, które mogą dokonywać zmian kadrowych, to zdobyte w Lucernie nominacje są już imienne i sportowcy, którzy je wywalczyli mogą być już pewni występu podczas tegorocznych igrzysk.

Nasza ósemka wystąpiła w składzie: Mikołaj Burda (RTW LOTTO Bydgostia), Robert Fuchs (AZS UMK Energa Toruń), Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Krystian Aranowski (wszyscy CWZS Zawisza Bydgoszcz), Mateusz Wilangowski (Wisła Grudziądz), Marcin Brzeziński (WTW Warszawa), Zbigniew Schodowski (AZS AWF Gorzów Wlkp.), Daniel Trojanowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

Niestety w Rio nie zobaczymy naszej męskiej dwójki podwójnej oraz dwójki bez sternika, które w swoich biegach finałowych nie uplasowały na dwóch czołowych lokatach, a tylko taki wynik zapewniał olimpijski paszport.