Fot. fivb.org
Alekno
Fot. fivb.org
Medaliści z Londynu po czterech latach – Siatkówka
Na Igrzyskach Olimpijskich do rozdania są cztery komplety medali w siatkówce, po dwa w odmianie halowej i plażowej. W Londynie po jednym zwycięstwie zanotowali reprezentanci Rosji, Brazylii, Niemiec i USA. Niewiele brakowało, by na podium stanęli Polacy. Zarówno podopieczni Andrei Anastasiego, jak i duet Grzegorz Fijałek / Mariusz Prudel zakończyli udział na ćwierćfinałach.
Tomasz Kawczyński
29 lipiec, 2016 14:59

Naszą prezentację triumfatorów poprzednich igrzysk zaczynamy od męskiej reprezentacji Rosji. Podopieczni Władimira Alekno dopiero od niedawna mogą być pewni wyjazdu do Rio. Wszystko oczywiście związane jest z aferą dopingową wokół Rosjan. Ta odbiła się również na tamtejszej siatkówce. MKOl nie dopuścił do startu Aleksandra Małkina, u którego wcześniej wykryto w organizmie meldonium.

Do Rio pojedzie tylko czterech mistrzów z Londynu – Siergiej Grankin, Siergiej Tietiuchin, Maksim Michajłow oraz Aleksandr Wołkow. W ostatniej chwili uraz wykluczył Dmitrija Muserskiego. Złoto w 2012 roku zdobywali jeszcze Nikołaj Apalikow, Taras Chtiej, Aleksandr Sokołow, Jurij Bierieżko, Aleksandr Butko, Dmitrij Ilinych i Aleksiej Obmoczajew.

Rosjanie wystąpili w tym roku w dwóch imprezach międzynarodowych. W styczniu w Berlinie zdobyli olimpijską kwalifikację. W finale pokonali 3-1 Francję. Później grali w Lidze Światowej. W fazie interkontynentalnej wygrali pięć meczów, a cztery przegrali. Dwukrotnie okazali się lepsi od Polski. Zabrakło ich w Final Six w Krakowie, ostatecznie zostali sklasyfikowani na siódmej pozycji.

Wśród pań mistrzostwa olimpijskiego we własnej hali będą bronić Brazylijki. Nadal trenuje je Zé Roberto. Szkoleniowiec ma już na koncie trzy złota igrzysk (1992 z mężczyznami oraz 2008 i 2012 z kobietami).

Do kadry powołał aż osiem zawodniczek pamiętających triumf sprzed czterech lat. Są to kapitan zespołu Fabiana Claudino oraz Dani Lins, Adenízia da Silva, Thaísa Menezes, Jaqueline Carvalho, Natália Pereira, Sheilla Castro i Fernanda Garay. Grę w kadrze zakończyły już Paula Pequeno, Fernandinha oraz Fab. Uznania u trenera nie znalazła natomiast Tandara Caixeta.

Dobrym sprawdzianem formy dla gospodyń turnieju olimpijskiego były rozgrywki World Grand Prix. Brazylijki zwyciężyły w nich po raz 11. w historii. W rozegranym w Bangkoku spotkaniu finałowym pokonały USA 3-2. Najlepszą zawodniczką wybrano Natálię Pereirę. Indywidualnymi nagrodami wyróżniono tez Sheillę i Thaísę.

W siatkówce plażowej w Londynie złote medale trafiły do Niemców, Juliusa Brinka i Jonasa Reckermanna oraz Amerykanek, Kerri Walsh Jennings i Misty May-Treanor.

Reprezentantów naszych zachodnich sąsiadów nie zobaczymy Rio. Reckermann z powodu kontuzji zakończył karierę po sezonie olimpijskim. Brink startował potem jeszcze z innymi partnerami, Sebastianem Fuchsem oraz Arminem Dollingerem, ale przez problemy zdrowotne również był zmuszony wycofać się ze sportu.

Niemców w męskiej plażówce będą w Brazylii reprezentować Markus Böckermann i Lars Flüggen.

O czwarte olimpijskie złoto nie zagra Misty May-Treanor. Amerykanka poinformowała o końcu swojej kariery tuż po londyńskiej wiktorii. Młodsza od niej o rok, obecnie 37-letnia Kerri Walsh Jennings jedzie do Rio po kolejny triumf. Od 2013 roku tworzy duet z April Ross.

W tym roku w cyklu FIVB World Tour Amerykanki wygrały wielkoszlemowe zawody w Rio de Janeiro i Moskwie. Triumfowały poza tym w chińskim Fuzhou oraz Cincinnati. Na początku lipca w Gstaad doszły do finału, gdzie przegrały z brazylijską parą Larissa França – Talita Antunes.

Na igrzyskach będą rozstawione z numerem trzecim.