Fot. Rogan Thomson / Action Plus / Foto Olimpik/NEWSPIX.PL
21.07.2013, Barcelona, plywanie, skoki do wody, Mistrzostwa swiata,Yuan Cao, Yanquan Zhang (CHN), fot. Rogan Thomson / Action Plus / Foto Olimpik/NEWSPIX.PL

 Poland Only !!!
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. Rogan Thomson / Action Plus / Foto Olimpik/NEWSPIX.PL
Medaliści z Londynu po czterech latach – Skoki do wody
Olimpijska rywalizacja w skokach do wody od lat jest zdominowana przez reprezentantów Chin. Zawodnicy z Kraju Środka pojawili się na igrzyskach dopiero w 1984 roku i od tego czasu zdobyli 33 złote medale w tej dyscyplinie. Byli najlepsi także w Londynie, gdzie wygrali sześć z ośmiu konkurencji. Łącznie wywalczyli niemal połowę wszystkich możliwych do zdobycia krążków.
Tomasz Kawczyński
4 sierpień, 2016 23:00
W kategoriach: Publicystyka Skoki do wody

Bohaterkami chińskiej ekipy były podwójne złote medalistki – Wu Minxia i Chen Ruolin. Obie triumfowały indywidualnie, jak i w skokach synchronicznych – pierwsza na trampolinie 3-metrowej, druga na wieży 10-metrowej. Partnerowały im odpowiednio He Zi oraz Wang Hao.

U mężczyzn Chińczycy wygrali w skokach synchronicznych – Luo Yutong i Qin Kai na trampolinie 3-metrowej, a Cao Yuan i Zhang Yanquan na wieży 10-metrowej. W rywalizacji indywidualnej najlepsi byli Rosjanin Ilja Zacharow (trampolina) oraz Amerykanin David Boudia.

W chińskiej ekipie na Rio brakuje trzech triumfatorów z Londynu – Luo Yutonga, Zhang Yanquana oraz Wang Hao. Dwie okazje na medal dostał Cao Yuan, Qin Kai będzie jego partnerem w skokach synchronicznych. Ta para wygrała zeszłoroczne mistrzostwa świata oraz zajęła drugie miejsce w lutowym Pucharze Świata.

U pań nastąpiło kilka przetasowań w przydziale zawodniczek do poszczególnych konkurencji. Wu Minxia (w parze z Shi Tingmao) oraz Chen Ruolin (w parze z Liu Huixia) wystartują tylko w skokach synchronicznych. Oba duety zdobyły złote medale na MŚ 2015 oraz zdobyły Puchar Świata. Szansę indywidualnego startu otrzymała He Zi (druga w ubiegłorocznym czempionacie globu).

Chińczycy w Rio mogą liczyć nie tylko na dawnych mistrzów, ale i na nowe gwiazdy, które pokazały się rok temu w Kazaniu. Chodzi przede wszystkim o wybranych przez FINA najlepszymi skoczkami do wody AD 2015 – He Chao oraz Shi Tingmao.

Rosyjscy skoczkowie w komplecie otrzymali zezwolenie na start na igrzyskach. Ilja Zacharow w rywalizacji na trampolinie 3 m wystąpili wspólnie z Jewgienijem Kuzniecowem. W Kazaniu dwukrotnie stanął na drugim stopniu podium, za każdym razem ulegając Chińczykom, teraz będzie chciał się zrewanżować.

Indywidualnie i synchronicznie ze Steele’m Johnsonem o medal powalczy David Boudia. Na mistrzostwach świata Amerykanin po raz czwarty z rzędu zdobył srebro. Może znów Igrzyska Olimpijskie będą okazją do wejścia na szczyt?

Polska po raz kolejny nie będzie miała swojego przedstawiciela w skokach do wody. Warto jednak śledzić rywalizację, obserwować wyrafinowane obroty i czekać na zakończenie chińskiej dominacji.