Fot. Facebook/Hamid Sourian
zapasy
Fot. Facebook/Hamid Sourian
Medaliści z Londynu po czterech latach – Zapasy
Atlanta 1996 to apogeum olimpijskich sukcesów polskich zapaśników. Zdobyliśmy wówczas cztery złote, a łącznie aż sześć medali. Od tego czasu nasi reprezentanci dwukrotnie stawali na podium. W oczekiwaniu na kolejne triumfy cofnijmy się cztery lata wstecz - przypomnijmy złotych medalistów z Londynu i sprawdźmy jak radzili sobie w ostatnich miesiącach przed Rio.
Tomasz Kawczyński
5 sierpień, 2016 22:19
W kategoriach: Publicystyka Zapasy

Od 2012 roku nastąpiło nieco zmian w zapaśniczych kategoriach wagowych. Nadal do rozdania jest 18 kompletów medali, ale konkurencje zostały podzielone równo pomiędzy klasyków, wolniaków oraz kobiety. Mistrzowie z Londynu musieli zmienić konkurencje, ale wielu z nich będzie bronić tytułów.

Cztery lata temu klasyfikację medalową w tej dyscyplinie wygrali reprezentanci Rosji. Zdobyli 4 złote, 2 srebrne i 5 brązowych krążków. W Rio zobaczymy dwoje z mistrzów – Romana Własowa (styl klasyczny 75 kg) i Natalię Worobiejewą (69 kg). Oboje w zeszłym roku w Las Vegas wygrali mistrzostwa świata. Rosjanka dodatkowo stanęła na najniższym stopniu podium Igrzysk Europejskich. Własow miesiąc temu triumfował w zawodach GP w Hiszpanii. W Brazylii zabraknie Alana Czugajewa (styl klasyczny 84 kg) oraz Dżamala Otarsułtanowa (styl wolny 55 kg).

Trzy z czterech zapaśniczych złotych medali Japonii wywalczyły panie. W Rio o kolejny triumf powalczą Saori Yoshida (53 kg) oraz Kaori Icho (58 kg). Obie to już trzykrotne mistrzynie olimpijskie i wielokrotne zwyciężczynie mistrzostw świata. Yoshida była w Londynie chorążym reprezentacji. Złota nie obronią Tatsuhiro Yonemitsu (styl wolny 66 kg) i Hitomi Obara (48 kg), którzy zakończyli już kariery.

Na zapaśniczych matach w stolicy Wielkiej Brytanii dobrze spisywali się również zawodnicy z Iranu (3 zwycięstwa w stylu klasycznym). W tej ekipie nie nastąpilo wiele zmian i Hamid Sourian (59 kg), Omid Norouzi (66 kg) oraz Ghasem Rezaei (98 kg) w komplecie meldują się w Rio. Z MŚ 2015 na igrzyska awansował tylko ten ostatni (srebrny medal). Pozostał poszło nieco gorzej i musieli przebijać się przez dodatkowe turnieje. Norouzi zajął drugą pozycję w azjatyckich kwalifikacjach w Astanie, a Sourian zwyciężył w turnieju ostatniej szansy w Stambule.

Po dwa złote medale dla swoich reprezentacji wywalczyli w Londynie zapaśnicy stylu wolnego z Azerbejdżanu i Stanów Zjednoczonych. Toghrul Asgarov (65 kg ) oraz Sharif Sharifov (86 kg) wracają na igrzyska, choć w Las Vegas nie dało by im stanąć na podium MŚ. Asgarov triumfował za to w rodzimym Baku na Igrzyskach Europejskich 2015. W kadrze USA znalazł się Jordan Burroughs (74 kg) – poza złotem IO 2012 ma na koncie trzy triumfy na MŚ oraz dwa na Igrzyskach Panamerykańskich. Brakuje Jake’a Varnera (96 kg), który zmagania w Rio obejrzy w telewizji.

Nasz przegląd zapaśników kończą klasycy Kim Hyeon-woo (Korea Południowa, 75 kg), Mijaín López (Kuba, 130 kg) oraz walczący w stylu wolnym Uzbek Artur Taymazov (120 kg). Ten ostatni po zdobyciu trzeciego olimpijskiego złota, a czwartego medalu igrzysk, w glorii narodowego bohatera zakończył karierę.

Koreańczyk i Kubańczyk wystartują w Rio. López wcześniej wygrał także na IO w Pekinie. Z MŚ w Las Vegas przywiózł srebro, nie musiał więc już martwić się o olimpijską przepustkę. 27-letni Azjata podczas czempionatu globu odpadł w 1/8 finału. Kwalifikację zapewnił sobie wygrywał kontynentalny turniej.

Kazimierz Lipień, Andrzej Wroński, Ryszard Wolny, Włodzimierz Zawadzki – te nazwiska naszych mistrzów olimpijskich w zapasach zna każdy miłośnik sportu. Powinniśmy docenić każdego triumfatora igrzysk, ale mocno kibicujmy, by do zaszczytnej listy dopisać w Rio kolejne polskie nazwisko.