Rozpoczynamy od kolarstwa szosowego. Mistrzostwa z Londynu nie będą bronić Aleksander Winokurow (Kazachstan, start wspólny), którzy zakończył już karierę oraz Bradley Wiggins (Wielka Brytania, jazda ind.na czas). Ten z kolei w Rio będzie ścigał się tylko na torze.
Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o kobiety. Marianne Vos (Holandia, start wspólny) i Kristin Armstrong (USA, jazda ind.na czas) są w kadrach swoich krajów na Rio.
Amerykanka w 2015 roku wrociła po 2,5 roku do czynnego uprawiania sportu. W tym sezonie była druga w wyścigu dookoła Kalifornii, stanęła również na podium na mistrzostwach USA. Vos pozostaje jedną z czołowych zawodniczek świata. 30 marca wygrała prestiżową jednoetapówką w Belgii (Pajot Hills Classic). Była czwarta w Kalifornii oraz Aviva Women’s Tour.
Brytyjczycy na własnym terenie zdominowali olimpijską rywalizację na torze. W 2012 roku ich reprezentanci byli najlepsi w keirinie (Chris Hoy i Victoria Pendleton), omnium (Laura Trott) oraz indywidualnym sprincie (Jason Kenny).
Hoy oraz Pendleton już nie startują. Dwukrotna mistrzyni olimpijska przerzuciła się na wyścigi konne, a sześciokrotny triumfator IO w tym roku uczestniczył w 24-godzinnym wyścigu samochodowym w Le Mans.
Do Rio jadą Kenny i Trott. Oboje zdobyli złote medale na wiosennych mistrzostwach świata. Trott poza omnium triumfowała jeszcze w scratchu.
Tylko dwóch sportowców zabrało indywidualne złota gospodarzom. W męskim omnium dokonał tego Lasse Norman Hansen, a w kobiecym sprincie Anna Meares.
Duńczyk na MŚ był trzeci w drużynowym wyścigu na dochodzenie i piąty w omnium. Australijka, która będzie chorążym swojej reprezentacji podczas ceremonii otwarcia, wywalczyła srebro w keirinie. W Rio powalczy o swój szósty medal olimpijski.
Jeśli chodzi o konkurencje drużynowe to Brytyjczycy wygrali trzy z czterech (męski i kobiecy wyścig na dochodzenie oraz sprint panów). W sprinterskiej rywalizacji kobiet triumfowały Niemki.
W kolarstwie górskim złoto wywalczyli w Londynie Czech Jaroslav Kulhavý oraz Francuzka Julie Bresset.
Reprezentant naszych południowych sąsiadów po igrzyskach obniżył notowania, ale podczas niedawnych mistrzostw świata w Nowym Mieście na Morawach zdobył srebrny medal. Z kolegami zajął też drugie miejsce w rywalizacji drużynowej. Rok temu na najniższym stopniu podium ukończył Puchar Świata.
Bresset rok po złotym występie w Londynie wywalczyła mistrzostwo świata w Pietermaritzburgu. Problemy zdrowotne (mononukleoza) wykluczyły ją jednak ze startu w Rio. Mai Włoszczowskiej ubyła więc jedna konkurentka.
Do Rio wybierają się olimpijscy mistrzowie w kolarstwie BMX – Māris Štrombergs i Mariana Pajón. Oboje będą poważnymi kandydatami do medali. Na tegorocznych MŚ w Medellín Łotysz zajął trzecie miejsce w jeździe indywidualnej na czas, a Kolumbijka na własnych śmieciach zdobyła dwa medale (złoty i brązowy).
Liczymy, że po tegorocznych igrzyskach do listy złotych medalistów olimpijskich w kolarstwie dopiszemy polskie nazwiska. Dotychczas ta sztuka nie udała się żadnemu reprezentantowi “Biało-czerwonych”.