Fot. cbc.ca
Gotzis
Fot. cbc.ca
Mekka wieloboistów szczęśliwa dla Kanadyjczyków
Najbardziej prestiżowy mityng wielobojowy w austriackim Götzis zakończył się zwycięstwem Damiana Warnera i Brianne Theisen-Eaton. Zawodów nie ukończył Paweł Wiesiołek. Polak wycofał się przed ostatnią konkurencją, biegiem na 1500 m.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
30 maj, 2016 21:58
W kategoriach: Aktualności Lekkoatletyka

Zawodnicy spod znaku Klonowego Liścia już wcześniej wygrywali w Götzis. Warner był najlepszy w 2013 roku, a Theisen-Eaton w 2013 i 2015 roku.

Męski dziesięciobój rozpoczął się od zwycięstwa Warnera w biegu na 100 metrów. Kanadyjczyk był też najlepszy na 110 metrów przez płotki. Na 400 metrów oraz w rzucie dyskiem uplasował się na drugich pozycjach. Prowadził niemal przez całą, dwudniową rywalizację. Jedynie po gorszym starcie w kuli utracił przodownictwo na rzecz Jeremy’ego Taiwo. Ostatecznie do ostatniej konkurencji przystępował z przewagą 60 punktów nad Kevinem Mayerem. Na 1500 metrów pobiegł spokojnie, jeszcze powiększając różnicę.

Kanadyjczyk wygrał z rezultatem 8523 punktów, co jest oczywiście najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie, słabszym jednak od swojego rekordu życiowego (8695). Wicemistrz świata z Pekinu wyprzedził Francuza Mayera (8446) oraz ubiegłorocznego zwycięzcę z Götzis, Niemca Kaia Kazmirka (8318). Najlepsze wyniki w karierze zanotowali piąty Dominik Distelberger z Austrii (8175) oraz Czech Jiří Sykora (8121). Od minimum na igrzyska (8100) lepsze rezultaty uzyskało siedmiu lekkoatletów. Paweł Wiesiołek nieźle spisał w biegu płotkarskim oraz w skoku wzwyż. Drugiego dnia jednak było już pewne, że nie powalczy o udział w IO i Polak nie ukończył mityngu.

Pod nieobecność kontuzjowanej Jessiki Ennis-Hill, Brianne Theisen-Eaton, druga zawodniczka ubiegłorocznych MŚ, była faworytką wśród pań. Kanadyjka w pierwszej konkurencji (100 m ppł.) była druga i pozostawała na tym miejscu do biegu na 200 metrów. Wynik 23,33 dał jej drugą pozycję w czwartej konkurencji siedmioboju i jednocześnie awans na pozycję liderki klasyfikacji ogólnej. Zawodniczka umocniła się na prowadzeniu dzięki zwycięstwu w skoku w dal oraz niezłej dyspozycji w oszczepie. Rywalizację zakończyła dobrym występem na 800 metrów.

Zdobyła łącznie 6765 punktów, co również sytuuje ją na czele list światowych. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Łotwy Laura Ikauniece-Admidiņa – wynik 6622 pkt. to nowy rekord jej kraju. Na trzeciej pozycji z rekordem życiowym (6557) uplasowała się Niemka Carolin Schäfer. Dopiero szósta skończyła ubiegłoroczna halowa mistrzyni Europy w pięcioboju, Katarina Johnson-Thompson. Brytyjka była najlepsza w skoku wzwyż i biegu na 200 m, ale fatalnie spisała się w rzucie oszczepem. Wyniki powyżej minimum do Rio (6200) uzyskało dziewięć zawodniczek.