Fot. Materiały organizatora Velo Toruń 2016
039__O5B6718
Fot. Materiały organizatora Velo Toruń 2016
Michał Kwiatkowski 13. na prologu Critérium du Dauphiné
Michał Kwiatkowski (Team Sky) zajął 13. pozycję podczas prologu 68. edycji wyścigu Critérium du Dauphiné, jednego z najważniejszych etapów przygotowań do Tour de France. Wygrał Alberto Contador (Tinkoff).
Tomasz Kawczyński
6 czerwiec, 2016 12:58

Kolarze mieli do pokonania stromą wspinaczkę na Montée du Mont Chéry obok miejscowości Les Gets w Górnej Sabaudii. Podjazd liczył 4 kilometry przy średnim nachyleniu 9,7 proc.

Polski mistrz świata z 2014 roku stracił do Hiszpana 45 sekund. Przed naszym kolarzem przyjechali także inni faworyci wyścigu – Richie Porte, lider Sky Chris Froome (ubiegłoroczny zwycięzca zarówno Dauphiné, jak i Tdf) oraz Daniel Martin. Kwiatkowski wyprzedził z kolei uznanych górali, m.in. Bauke Mollemę, Thibauta Pinota, Joaquima Rodrígueza czy Fabio Aru. Dla 26-latka jest to trzeci start w Dauphiné.

Na 57. miejscu prolog ukończył Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), 90. był Tomasz Marczyński (Lotto-Soudal).

Tegoroczne Critérium du Dauphiné rozstrzygnie się w najbliższy weekend. 10 czerwca kolarzy czeka podjazd na metę z premią górską drugiej kategorii w Vaujany, a dzień później królewski etap z Col de la Madeleine, zakończony w ośrodku narciarskim w Méribel. W niedzielę będzie można walczyć o zmianę sytuacji w klasyfikacji generalnej na odcinku z sześcioma premiami.

W tym roku organizatorzy zafundowali zawodnikom krótsze odcinki, niż w ubiegłym roku. Nie będzie etapu o długości powyżej 200 km. Najtrudniejsze mają oscylować w granicach 140 km.