fot. Nigel Owen / Offside / Foto Olimpik/NEWSPIX.PL
19.12.2015.  Sydney, Australia.  Water Polo Series By The Sea. International Test Series Australia versus Italy. Game 2 at Campbell's Cove. Italy won 14-10.

***** 

2015.12.19, 
Australia - Wlochy (Water Polo By the Sea )  
fot.  Nigel Owen / Offside / Foto Olimpik/NEWSPIX.PL/ POLAND ONLY !!!
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
fot. Nigel Owen / Offside / Foto Olimpik/NEWSPIX.PL
Mistrzowie olimpijscy z Londynu po czterech latach – Piłka wodna
Chorwaci i Amerykanki zdobyli złote medale w turniejach piłki wodnej podczas Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Obie reprezentacje zaliczają się do faworytów w Rio de Janeiro. Walka o olimpijskie zaszczyty odbędzie się w dniach 6-20 sierpnia.
Tomasz Kawczyński
15 lipiec, 2016 9:15

O ile waterpoliści spod znaku biało-czerwonej szachownicy mają godnych siebie rywali, którzy również są bardzo mocni i, szczególnie Serbowie, odnosili w ostatnim czasie większe sukcesy, to każdy wynik, niż triumf kobiecej kadry Stanów Zjednoczonych będzie trzeba uznać za sporą niespodziankę.

Cztery lata temu Chorwaci w finale pokonali Włochów 8-6. Trzecie miejsce zajęli Serbowie, a czwarte Czarnogórcy. W ćwierćfinałach grały jeszcze drużyny z Hiszpanii, Australii, Węgier oraz USA. Do Rio jadą wszystkie wspomniane reprezentacje.

Chorwaci muszą przede wszystkim obawiać się Serbów. Ze swoimi sąsiadami przegrali w ubiegłym roku zarówno finał Ligi Światowej w Bergamo (6-9), jak i mecz o złoto w mistrzostwach świata w Kazaniu (4-11). Serbia wygrała też styczniowy czempionat Starego Kontynentu w Belgradzie (10-8 w finale z Czarnogórą) oraz czerwcowy Super Finał Ligi Światowej w chińskim Huizhou (10-6 w finale z USA).

Chorwacja w ostatnim czterolecie najlepiej spisywała się w MŚ (brąz 2013 i srebro 2015). Zawiodła przede wszystkim w ME. Na początku tego roku na przeszkodzie stanęli im Węgrzy. Ostatecznie zajęła 7. miejsce po przegranej z Włochami i wygranej w meczu przeciwko Rosji. Kolejnym symptomem kryzysu formy mistrzów olimpijskich był słaby występ w LŚ. Nie udało się awansować do najlepszej ósemki, w fazie eliminacyjnej znów lepsi byli zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego.

Do złota w Londynie Chorwację prowadził legendarny trener piłki wodnej Ratko Rudić. Odszedł po igrzyskach, a jego miejsce zajął Ivica Tucak. W kadrze nie ma już utytułowanych mistrzów olimpijskich – Miho Boškovicia, Samira Baraća, Igora Hinicia, Frano Vićana czy Nikšy Dobuda.

Wśród najlepszych zawodników obrońców tytułu trzeba wymienić Sandro Sukno, Petara Muslima, Josipa Pavicia i Maro Jokovicia.

Prowadzone od 2009 roku przez Adama Krikoriana amerykańskie waterpolistki wygrały już w tym roku Ligę Światową. W ciągu ostatnich ośmiu sezonów zanotowały siódmy triumf w tych rozgrywkach. Nie dały szans rywalkom w marcowym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk.

Są również mistrzyniami świata z 2015 roku oraz triumfatorkami Pucharu Świata sprzed dwóch lat.

Do Rio jadą MVP ostatniego mundialu Rachel Fattal, najlepsza zawodniczka Ligi Światowej Courtney Mathewson oraz najskuteczniejsza waterpolistka poprzednich igrzysk Maggie Steffens.

W piłce wodnej na olimpiadzie rywalizuje 12 drużyn męskich oraz 8 kobiecych. Chorwaci trafili do grupy B z USA, Hiszpanią, Francją, Czarnogórą i Włochami. Amerykanki zmierzą się z Hiszpankami, Chinkami oraz Węgierkami.

Dla obu reprezentacji prawdziwa walka rozpocznie się dopiero w ćwierćfinałach.