FOTO MICHAL ZEMANEK/NEWSPIX.PL
11.MARCH.2011 - BIRMINGHAM- NIA- UK MIXED DOUBLES CHAMPIONSHIP - QUARTER FINALS - ROBERT MATEUSIAK I NADIEZDA ZIEBA 


 

FOTO MICHAL ZEMANEK/NEWSPIX.PL
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
FOTO MICHAL ZEMANEK/NEWSPIX.PL
Najstarszy i najmłodszy reprezentant Polski na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro
Niemal 22 lata dzielą datę urodzin Roberta Mateusiaka (13 stycznia 1976) od Justyny Kaczkowskiej (7 października 1997). To właśnie do naszego badmintonisty oraz członkini drużyny w kolarskim wyścigu torowym na dochodzenie będzie należeć miano najstarszego i najmłodszego “biało-czerwonego” olimpijczyka w Rio de Janeiro.
Tomasz Kawczyński
20 lipiec, 2016 19:09

Dla Roberta Mateusiaka Rio będzie już piątym występem olimpijskim w karierze. Dotychczas nie było dane stanąć mu na podium, podobnie jak żadnemu innemu polskiemu badmintoniście. Na arenie międzynarodowej największym sukcesem 40-latka jest mistrzostwo Europy w grze mieszanej z 2012 roku.

W Sydney i Atenach Polak startował tylko w deblu. W Pekinie dorzucił do tego jeszcze miksta. Cztery lata temu rywalizował jedynie w grze mieszanej. Jego deblowym partnerem był niegdyś Michał Łogosz, a mikście gra wspólnie z Nadieżdą Ziębą (wcześniej Kostiuczyk).

Mateusiak trzykrotnie walczył w olimpijskim ćwierćfinale. W 2008 roku w trzech setach doznał deblowej porażki z Duńczykami, w mikście lepsi okazali się Chińczycy. Cztery lata później znów na drodze stanęli badmintoniści z Państwa Środka.

Obecnie nasz olimpijski mikst zajmuje 16. miejsce w rankingu BWF.

Na przeciwnym biegunie jest 18-letnia Justyna Kaczkowska. Zawodniczka UKS Gimnazjum Twoja Merida Imielin trenuje pod okiem Piotra Szafarczyka i Grzegorza Ratajczyka.

Do tej pory może pochwalić się licznymi sukcesami w kategoriach juniorskich. Na ubiegłorocznych MŚ wywalczyła złoto w wyścigu indywidualnym na dochodzenie i srebro w scratchu.

W lipcu, już po nominacji olimpijskiej do Rio, pojechała na młodzieżowe mistrzostwa Europy do Montichiari. Wygrała wyścig na dochodzenie, bijąc w eliminacjach rekord Polski. Dołożyła do tego brąz w drużynie.

Na welodromie w Rio Polkom trudno będzie walczyć o podium, ale dla Kaczkowskiej równie ważne będzie zebranie doświadczenia na poczet przyszłych występów.

Poza naszą kolarką w reprezentacji olimpijskiej jest jeszcze kilku sportowców urodzonych w 1997 roku – Daria Pikulik, Ewa Swoboda, Konrad Bukowiecki, Karol Robak.