Fot. Paweł Skraba.
pekin_dzien8_popoludnie-057-skrap
Fot. Paweł Skraba.
Najważniejsze imprezy lekkoatletyczne w Polsce w 2017 roku. MP w Białymstoku
Znamy terminarz najważniejszym imprez lekkoatletycznych w Polsce w przyszłym roku. Seniorów ugości w lipcu Białystok. Zawodnicy w kategorii do lat 23 rywalizowali będą w Suwałkach, "Królowa sportu" w najbliższym czasie przenosi się na ścianę wschodnią naszego kraju,
Tomasz Więcławski
13 październik, 2016 13:12

 

Mistrzostwa Polski seniorów rozegrane zostaną w dniach 21-23 lipca. Będzie to już 93 edycja tych zawodów.

Mistrzostwa Polski seniorów w pełnym programie będą gościć w Białymstoku pierwszy raz w historii – informuje na stronie internetowej PZLA. – Stolica Podlasia gościła w przeszłości mistrzostwa mężczyzn, ale było to ponad 80 lat temu, w lipcu 1935 roku. W przyszłym sezonie zawody będą dla polskich lekkoatletów ostatnią szansą na wywalczenie przepustek uprawniających do startu w 16. IAAF Mistrzostwach Świata, które w sierpniu odbędą się w Londynie. W uzyskiwaniu dobrych wyników powinna pomóc zupełnie nowa bieżnia – stadion na Zwierzyńcu przechodzi obecnie modernizację. Białystok oraz województwo podlaskie od lat aktywnie wspierają lekkoatletykę, czego efektem był m.in. start siedmiu zawodników z regionu na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Zawodników do lat 23 w 2017 roku ugoszczą Suwałki, a tych do lat 20-tu Toruń. Wszystkie oczy zwrócone będą jednak na Podlasie, dla którego czempionat seniorów jest sporym wyróżnieniem.

Dla regionu organizacja mistrzostw Polski w stolicy Podlasia to szansa na zaprezentowanie się naszych najlepszych zawodników – w tym halowej mistrzyni świata Kamili Lićwinko, medalisty olimpijskiego Wojciecha Nowickiego oraz rekordzistki Polski Marii Andrejczyk – na najważniejszej krajowej imprezie lekkoatletycznej przed własnymi kibicami – zapewnia Tomasz Dąbrowski wiceprezes Podlaskiego Związku Lekkiej Atletyki. – Jestem przekonany, że stadion na Zwierzyńcu zapełni się w lipcu przyszłego roku sympatykami lekkoatletyki.

Instytucja ta wesprze merytorycznie w organizacji zawodów Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, którzy będzie odpowiedzialny za przygotowanie mistrzostw. Zanim jednak lekkoatleci zaprezentują się na otwartym stadionie czeka nas zimowa rywalizacja w hali. W tym przypadku nie ma zaskoczenia. 61. Halowe Mistrzostwa Polski zorganizowane zostaną w Arenie Toruń – najnowocześniejszej hali lekkoatletycznej w Polsce. Zawody zaplanowano na 17 i 18 lutego. Poza medalami stawką imprezy będą minima na ME w Belgradzie.

W 2017 roku ciekawie zapowiadają się 34. PZLA Mistrzostwa Polski U23 – najlepszych polskich młodzieżowców, tuż przed bydgoskimi mistrzostwami Europy, ugoszczą Suwałki. Na bieżni nowoczesnego stadionu zobaczymy zatem m.in. Ewę Swobodę. Zawody zaplanowano na 1 oraz 2 lipca.

Stolicą juniorskiej lekkoatletyki będzie w kolejnym sezonie Toruń – najpierw w lutym odbędą się tutaj halowe mistrzostwa do lat 18 i 20, a następnie w drugi weekend lipca (7-9) Miejski Klub Lekkoatletyczny zaprosi na 71. Mistrzostwa Polski U20.

Młodzicy swój czempionat będą mieli 23 i 24 września 2017 roku w Białej Podlaskiej.

Gospodarzem mistrzostw Polski seniorów w biegu na 10 000 metrów będzie Rybnik. Tradycyjnie czempionat w półmaratonie odbędzie się na początku września w Pile, a mistrzostwa w maratonie w kwietniu w Dębnie (kobiety) i Warszawie (mężczyźni). O medale w biegu na 10 kilometrów kobiety powalczą w Łodzi, a mężczyźni w Gdańsku. Otwarte mistrzostwa Polski w biegu ulicznym na 5 kilometrów zorganizują Kleszczów (kobiety) i Siedlce (mężczyźni). W biegu 24-godzinnym rywalizacja odbędzie się w Łodzi.

Źródło: PZLA