Fot. Newspix.
April 3, 2016 - Kluisbergen, BELGIUM - Polish Michal Kwiatkowski of Team Sky, Slovakian Peter Sagan of Tinkoff, Belgian Sep Vanmarcke of Team LottoNL-Jumbo and Belgian Dimitri Claeys of Wanty-Groupe Gobert pictured in action at the Oude Kwaremont in Kluisbergen during the 100th edition of the 'Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres - Tour of Flanders' one day cycling race, 255km from Zedelgem to Oudenaarde, Sunday 03 April 2016. BELGA PHOTO KRISTOF VAN ACCOM (Credit Image:   Kristof Van Accom/Belga via ZUMA Press) 
KOLARSTWO ROWER WYSCIG
FOT.ZUMA/NEWSPIX.PL
POLAND ONLY!!!
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
Fot. Newspix.
Peter Sagan wystartuje w Rio w kolarstwie górskim
Słowacki Komitet Olimpijski potwierdził, że ubiegłoroczny szosowy mistrz świata Peter Sagan na igrzyskach w Rio de Janeiro weźmie udział w wyścigu MTB.
Tomasz Kawczyński
9 czerwiec, 2016 12:25

 

Słowacja uzyskała możliwość wystawienia po jednym zawodników w wyścigach ze startu wspólnego na szosie i w kolarstwie górskim. Kwalifikacje nie są imienne, dlatego poszczególne kraje mają możliwość samodzielnej selekcji zawodników.

Sagan nie zdecydował się na start w swojej obecnej specjalizacji, ponieważ profil trasy praktycznie uniemożliwia mu walkę o czołowe lokaty. W związku z tym zawodnik grupy Tinkoff porozumiał się z krajowym związkem kolarskim i zaoferował oddanie swojego miejsca w zamian za przesunięcie go do MTB.

Co ciekawe, naszych południowych sąsiadów na szosie ma reprezentować kolarz górski Martin Haring, który na szosie startuje dla kontynentalnego teamu Dukla Bańska Bystrzyca. Będzie on jednocześnie zmiennikiem Sagana w MTB.

26-letni Sagan w młodym wieku startował w wyścigach górskich. W kategoriach juniorskich zdobył mistrzostwo świata (2008) i Europy (2006). Z powodzeniem uczestniczył też w zawodach w kolarstwie przełajowym. Od 2010 roku skupiał się już wyłącznie na startach szosowych. Do MTB wrócił dopiero w kwietniu, by zdobyć punkty uprawniające do startu w Rio. Z powodu upadku nie ukończył pierwszego z wyścigów, odbywającego się w Austrii. W drugim, rozegranym w Cieplicach w ramach cyklu Czech Strabag MTB cup, był czwarty.

Sagan po zakończeniu Tour de France (24 lipca) zamierza przez cztery tygodnie skupić się tylko na treningu górskim. Urodzony w Żylinie kolarz zapowiada, że nie jedzie do Rio na wycieczkę, ale chce walczyć o czołówkę. Rywalizacja mężczyzn w MTB na IO odbędzie się 21 sierpnia.