Fot, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich
Mikołaj Burda, Krystian Aranowski, Piotr Juszczak, Michał Szpakowski, Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Marcin Brzeziński, Robert Fuchs Daniel Trojanowski /Polski Związek Towarzystw Wioślarskich
Dotychczas najwięcej olimpijskich kwalifikacji na igrzyska w Rio de Janeiro wywalczyli sportowcy  Wielkiej Brytanii - dwanaście, osady USA zajęły dziesięć miejsc premiowanych awansem, a Niemcy i Nowa Zelandia po dziewięć. Więcej kwalifikacji niż Polska na swoim koncie ma również Australia (siedem). Wszystkie te kraje należą do wioślarskich potęg, dlatego bez wątpienia wynik naszej reprezentacji trzeba uznać za bardzo dobry, a przecież jest duża szansa, że liczba „polskich olimpijczyków” się zwiększy. Dodatkowego optymizmu dodaje bardzo dobry występ w pierwszych w tym sezonie Pucharze Świata we włoskim Varese, gdzie zajęliśmy drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, acz trzeba przyznać szczerze, że w Varese zabrakło między innymi Niemców i Brytyjczyków. Niewątpliwie jednak bardzo liczymy, że w majowych regatach w Lucernie naszym osadom uda się wywalczyć bilety do Rio. Ogromne nadzieje możemy wiązać ze startem męskiej ósemki. Podopieczni włoskiego trenera Giuseppe De Capua w Varese zdobyli brązowe medale co powinno być zapowiedzią awansu. Znakomity start miała również męska dwójka podwójna - Dawid Grabowski i Dominik Czaja - uplasowali się na drugiej pozycji. W Lucernie zobaczymy również dwójkę bez sterniczki, jedynkę kobiet, dwójkę bez sternika, czwórkę bez sternika wagi lekkiej mężczyzn.
Fot, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich
Piąte miejsce wioślarskiej ósemki
Już sam udział naszych reprezentantów w finale A tej prestiżowej konkurencji był sporym osiągnięciem, Nasi zawodnicy nie chcieli jednak na tym poprzestać i walczyli dzielnie do ostatnich metrów. Na dystansie pokonali Nowozelandczyków.
Tomasz Więcławski
13 sierpień, 2016 16:42

To bardzo pozytywny akcent na koniec występów naszych wioślarzy na przepięknie położonym torze w Rio de Janeiro. Przypomnijmy, że z wody nasi wioślarze wyłowili w Rio złoto Magdaleny Fularczyk i Natalii Madaj oraz brąz czwórki podwójnej.

Ósemka płynęła w składzie Michał Szpakowski, Mikołaj Burda, Krystian Aranowski, Mateusz Wilangowski, Robert Fuchs, Marcin Brzeziński, Zbigniew Schodowski, Piotr Juszczak,Daniel Trojanowski (sternik).

Złoty medal w tej konkurencji wywalczyli reprezentanci Wielkiej Brytanii. Srebrny medal zdobyła osada z Niemiec, a brązowy Holendrzy.