Fot. rio2016.com
slide9
Fot. rio2016.com
Pięć nowych dyscyplin z rekomendacją na Tokio 2020
Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zarekomendował baseball wspólnie z softballem, karate, wspinaczkę sportową, skateboarding oraz surfing jako potencjalne nowe dyscypliny na igrzyskach w 2020 roku w Tokio.
Tomasz Kawczyński
2 czerwiec, 2016 23:53
W kategoriach: Aktualności Dyscypliny

Ostateczna decyzja należy do członków MKOl-u. Zapadnie podczas sierpniowej sesji w Rio de Janeiro. Należy się jednak spodziewać, że będzie to jedynie formalność.

Przyjęcie pięciu dyscyplin oznaczałoby poszerzenie olimpijskiego programu o 18 konkurencji i zwiększenie liczby uczestników o 474 osób. W baseballu i softballu ma startować po sześć ekip narodowych, choć władze światowej federacji (WBSC) liczyły na osiem reprezentacji.. Wciąż prowadzone są rozmowy na temat udziału zawodników z zawodowej ligi MLB. Baseball był obecny na igrzyskach w latach 1992-2008, natomiast softball od 1996 do 2008 roku.

Pozostałe dyscypliny mają dopiero szansę zadebiutować. Po 40 zawodników pojawi się na starcie w skateboardingu i skatingu. W karate zawodnicy powalczą o dwa komplety medali w stylu kata oraz trzy w stylu kumite. We wspinaczce wystartują w dwóch konkurencjach.

Na finałowej liście znajdowało się osiem dyscyplin. Trzy z nich – squash, bowling i wushu – nie otrzymały akceptacji MKOl-u. Wcześniej z walki o wejście na Igrzyska Olimpijskie wypadły sumo, korfball czy futbol amerykański.

Zmiany w programie igrzysk są możliwe dzięki zniesieniu limitu 28 dyscyplin. Teraz obowiązuje jedynie zastrzeżenie, że w imprezie nie może startować więcej, niż 10 500 sportowców. W Londynie ta liczba została przekroczona (10 768), w Rio de Janeiro