Fot. Paweł Skraba.
PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS
PEKIN, STADION OLIMPIJSKI
DZIEN SZOSTY (CZWARTEK) MISTRZOSTW SWIATA - SESJA POPOLUDNIOWA - FINAL RZUTU MLOTEM KOBIET
N/Z ANITA WLODARCZYK
27/08/2015
LEKKOATLETYKA PEKIN MISTRZOSTWA SWIATA LEKKA STADION ZAWODY
WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
Fot. Paweł Skraba.
Polska w złotym kolorze. Zwycięstwa Włodarczyk i Sobery!
Znakomicie zaprezentowali się nasi lekkoatleci w piątkowe popołudnie na stadionie olimpijskim w Amsterdamie. Mamy po tej sesji dwa złote medale. Mógł być trzeci krążek, ale Krystianowi Zalewskiemu na rozgrzewce utrzymywał się ból, który miał od eliminacji i z racji na zbliżające się IO wspólnie z trenerami zdecydował się wycofać z rywalizacji. O podium w skoku o tyczce otarł się Piotr Lisek, który zajął 4. miejsce.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Więcławski
8 lipiec, 2016 21:53

Pierwszy medal i to od razu złoty zdobyła Anita Włodarczyk. Polka poprawiała się w każdej kolejnej próbie. Zaczęła od skromnego 72.82, a skończyła na 78.14. Inne zawodniczki nawet się do niej nie zbliżyły. Srebro zdobyła jej najgroźniejsza konkurentka – Niemka Betty Heidler. Więcej na temat konkursu rzutu młotem znajdziecie tutaj.

O ile Polka była faworytką, o tyle na złoto Roberta Sobera było wielką niespodzianką. Tyczkarz wyszedł z cienia Pawła Wojciechowskiego i Piotra Liska i zdobył medal mistrzostw Europy w Amsterdamie. Polak skoczył na stadionie olimpijskim 5.60. O przebiegu zawodów możecie przeczytać tu.

Piąte miejsce na dystansie 400 metrów zajęła Małgorzata Hołub, a tuż za nią przybiegła Justyna Święty. Pierwsza dobiegła do mety z czasem 51.89, a druga z wynikiem 51.96. Mistrzynią Europy została Włoszka Libania Grenot z czasem 50.73. Srebro zdobyła Francuzka Floria Guei (51.21), a trzecia Brytyjka Anyika Onuora (51.47).

Nogi dziś były cięższe niż wczoraj – mówiła po biegu Hołub. – Dałam z siebie ile mogłam i znów zeszłam poniżej 52 sekund. W sztafecie będziemy mocniejsze niż 2 lata temu, gdzie zajęłyśmy 5. miejsce.

Trzy Polki wystartowały w eliminacjach biegu na 1500 metrów. W pierwszym z nich drugie miejsce z czasem 4:13.47 zajęła Angelika Cichocka, która zapewniła sobie awans do finału. Szósta była Danuta Urbanik, ale wynik 4:14.86 był piętnastym w eliminacjach. Do niego awansowało dwanaście najlepszych biegaczek. W drugim biegu na trzecim miejscu, ale z lepszym czasem od Cichockiej, znalazła się Sofia Ennaoui. Lekkoatletka pobiegła w czasie 4:10.99.

Świetnie taktycznie biegi na 800 metrów w półfinale rozegrali Adam Kszczot i Marcin Lewandowski. Obaj zaczynali na końcu stawki, a kończyli na pierwszej pozycji. Czas Kszczota był najlepszym w eliminacjach (1:46.32), a Lewandowskiego piąty (1:47.16).

Specjalnie dużo energii ten bieg mnie nie kosztował – mówił Marcin Lewandowski. – W zasadzie depnąłem tylko na ostatnich 250 metrach. To dobre przetarcie przed finałem. Ale tu dla mnie najważniejsze jest otrzaskanie się na 800 metrów, bo mało biegałem na tym dystansie w tym sezonie, a przecież na nim wystąpię na najważniejszej imprezie w Rio.

O sporym pechu może mówić Karol Zalewski, który nie awansował do finału biegu na 200 metrów. Polak zajął czwarte miejsce w swoim biegu. Poza dwoma najlepszymi zawodnikami w każdym z półfinałów, do następnej rundy dostawało się dwóch lekkoatletów z najlepszymi czasami z wszystkich grup. Zalewski z wynikiem 20.69 był czwarty. Jego rezultat był jednak dokładnie taki sam jak wynik Ramila Guliyeva z Turcji oraz lepszy od czasu Szwajcara Alexa Wilsona, który także pobiegnie w finale.

W półfinale odpadła Marika Popowicz-Drapała. Wynik 11.68 był dwudziestym pierwszym na tym etapie.

Mistrzem Europy na dystansie 400 metrów przez płotki został Yasmani Copello Escobar z czasem 48.98. Drugie miejsce zajął Sergio Fernandez (49.06), a trzecie Szwajcar Kariem Hussein (49.10). Szóstym czterystumetrowcem Europy został Rafał Omelko, który szansę na medal stracił w końcówce biegu. Jego czas to 45.67. Złoto z wynikiem 45.29 zdobył Brytyjczyk Martyn Rooney, srebro Czech Pavel Maslak (45.36), a brązowy medal reprezentant gospodarzy – Liemarvin Bonevacia (45.41).

Na 200 metrów dominacje w europejskich sprintach potwierdził Holender Churandy Martina, który już zdobył w Amsterdamie złoto na 100 metrów. Zwycięstwo dziś dał mu czas 20.37. Drugi Hiszpan Bruno Hortelano przebiegł w czasie 20.45, a trzeci Turek Ramil Guliyev z wynikiem 20.51.

Na dystansie 10 000 metrów rządzili Turcy. Złoto zdobył Polat Kemboi Arikan z czasem 28:18.52, a drugi był Ali Kaya z wynikiem 28:21.42. Brązowy medal trafił w ręce Hiszpana Antonio Abadii, który do mety dobiegł z rezultatem 28:26.07. Najlepszą dyskobolką Europy została Sandra Perković z Chorwacji, która dysk posłała na 69.97. Cztery metry i dwadzieścia centymetrów bliżej rzuciła Niemka Julia Fischer. Na trzecim miejscu znalazła się jej rodaczka Shanice Craft z wynikiem 63.89.

Pod nieobecność Zalewskiego złoto w biegu na 3000 metrów z przeszkodami wywalczył Francuz Mahiedine Mekhissi-Benabbad z czasem 8:25.63. Srebro na tym dystansie wywalczył Turek Aras Kaya (8:29.91), a brąz typowany na złotego medalistę Francuz Yoann Kowal. Dzień zakończył bieg na 100 metrów kobiet, w którym zwyciężyła, ku zadowoleniu gospodarzy, Holenderka Dafne Schippers, która przebiegła dystans w czasie 10:90. Drugie miejsce zajęła Bułgarka Ivet Lalova-Collio z wynikiem 11:20, a brąz reprezentantka Szwajcarii Mujinga Kambundji.