Fot. Facebook/Aleksandra Socha
fanpage_aleksandra_socha
Fot. Facebook/Aleksandra Socha
Polskie florecistki i szablistki znają swoje rywalki w Rio
Polską szermierkę w Rio będą reprezentować tylko panie. Wystąpią w dwóch konkurencjach – florecie i szabli. Nasze zawodniczki poznały już przeciwniczki w pierwszych rundach rywalizacji.
Tomasz Kawczyński
2 sierpień, 2016 16:41
W kategoriach: Aktualności Szermierka

Jedyna florecistka, Hanna Łyczbińska, będzie rywalizować 10 sierpnia. Na początek zmierzy się z brązową medalistką tegorocznych ME Niemką Carolin Golubytskyi lub Chinką Le Hulin.

Trzy Polki powalczą w indywidualnym turnieju szablistek (8 sierpnia). Aleksandra Socha w pierwszej walce zmierzy się z Maríą Belén Pérez Maurice z Argentyny albo reprezentantką Włoch  Lorettą Gulottą. Bogna Jóźwiak najpierw będzie walczyć przeciwko Meksykance Úrsuli González Garate. Jeśli odniesie zwycięstwo, czeka ją starcie z przeciwniczką z najwyższej półki – brązową medalistką z Londynu Ukrainką Ołhą Charłan lub wicemistrzynią sprzed czterech lat Rosjanką Sofją Wielikają. Małgorzata Kozaczuk zmierzy się z triumfatorką IO 2004 i 2008 Amerykanką Mariel Zagunis lub wicemistrzynią Europy Węgierką Anną Márton.

Szablistki będą jedyną polską drużyną na olimpijskich planszach (13 sierpnia). W ćwierćfinale wpadły na reprezentację Stanów Zjednoczonych, którą od lat z sukcesami prowadzi Polak Edward Korfanty. W składzie poza Zagunis ma jeszcze Ibtihaj Muhammad (pierwszą muzułmankę w olimpijskiej ekipie USA, która startuje w tradycyjnym hidżabie) oraz urodzoną w naszym kraju Dagmarę Wozniak.

Amerykanki to brązowe medalistki drużynowo z Pekinu oraz mistrzynie świata sprzed dwóch lat. W 2011, 2013 i 2015 roku stawały na najniższym stopniu podium MŚ. W Londynie szablistki startowały tylko indywidualnie.

Jeśli Polki pokonają zawodniczki zza oceanu w półfinale zmierzą się z rozstawionymi z numerem 1 Rosjankami.