Fot. Paweł Skraba
PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS
AMSTERDAM
LEKKOATLETYCZNE MISTRZOSTWA EUROPY W AMSTERDAMIE - DZIEN 3 (SESJA POPOLUDNIOWA)
N/Z ANITA WLODARCZYK
08/07/2016
MISTRZOSTWA EUROPY RIO AMSTERDAM IGRZYSKA PRZYGOTOWANIA IMPREZA SPORT LEKKOATLETYKA MEDALE
WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
Fot. Paweł Skraba
Poniedziałek w Rio – sesja poranna
Rekord świata Anity Włodarczyk w rzucie młotem był ozdobą lekkoatletycznego poranka. Polka wywalczyła drugie złoto dla naszej reprezentacji w Rio. Blisko najlepszego wyniku w historii była też na 3000 m z przeszkodami Kenijka w barwach Bahrajnu. W kratkę startowali Polacy w eliminacjach. Dobrze spisały się natomiast kajakarki.
Tomasz Kawczyński
15 sierpień, 2016 19:47

Lekkoatletyka

3000 m z przeszkodami kobiet: Złoto Ruth Jebet/Bahrajn, Srebro Hyvin Jepkemoi/Kenia, Brąz Emma Coburn/USA

Pochodzącej z Kenii 19-letniej reprezentantce Bahrajnu zabrakło niewiele do rekordu świata. Czas 8:59.75 to drugi najlepszy wynik w historii konkurencji. Niemal siedem sekund z tyłu przybiegła jej rodaczka, startująca jednak w barwach swojej ojczyzny. Rekord kraju pobiła brązowa medalistka ze Stanów Zjednoczonych.

rzut młotem kobiet: Złoto Anita Włodarczyk/Polska, Srebro Zhang Wenxiu/Chiny, Brąz Sophie Hitchon/Wielka Brytania

Wynik Polki 82.29 był lepszy od rezultatu Chinki o 5 m i 54 cm. Zhang wraca na olimpijskie podium po ośmiu latach (brąz w Pekinie). Była również druga za Włodarczyk rok temu na MŚ w Pekinie. Hitchon w ostatniej kolejce wyprzedziła Betty Heidler. Brytyjka rezultatem 74.54 pobiła rekord kraju.

Dziewiątą pozycję zajęła Joanna Fiodorow.

Do finału trójskoku awansował Karol Hoffmann. Odpadli Anna Kiełbasińska (200 m), Patryk Dobek (400 m ppł.) oraz Krystian Zalewski (3000 m z przeszkodami).

Pływanie

10 km otwarty akwen kobiet: Złoto Sharon van Rouwendaal/Holandia, Srebro Rachele Bruni/Włochy, Brąz Poliana Okimoto/Brazylia

22-letnia Holenderka jest również medalistką mistrzostw świata na basenie 50-metrowym. W Rio nie weszła jednak do finału na dystansie 400 m stylem dowolnym (19. miejsce). W rywalizacji w okolicach Fortu Copacabana wyprzedziła o ponad 16 sekund Aurelie Muller. Francuzka została jednak potem zdyskwalifikowana i nie stanęła na podium. Jedyna Polka, Joanna Zachoszcz, zajęła 22. miejsce.

Jeździectwo

ujeżdżenie indywidualnie: Złoto Charlotte Dujardin/Wielka Brytania, Srebro Isabell Werth/Niemcy, Brąz Kristina Bröring-Sprehe/Niemcy

Startująca na koniu Valegro 31-letnia Brytyjka obroniła tytuł z Londynu, a w Rio złoto indywidualne dołożyła do srebra drużynowego. W Grand Prix Freestyle uzyskała fantastyczny wynik – 93,857. Obie Niemki stały już na najwyższym stopniu podium w rywalizacji zespołów.

Kajakarstwo

Karolina Naja i Beata Mikołajczyk (K-2 500 m) oraz Marta Walczykiewicz (K-1 200 m) popłyną we wtorkowych finałach A. Polki mają realne szanse na pozycje medalowe. Poza czołowymi ósemkami znaleźli się Tomasz Kaczor (C-1 1000 m), a także Rafał Rosolski (K-1 1000 m).

Kolarstwo torowe

Po pierwszej konkurencji omnium – scratchu – Daria Pikulik zajmuje 10. miejsce w 18-osobowej stawce. Na czele jest Białorusinka Tatiana Szarakowa.