Fot. Paweł Skraba
PHOTO PAWEL SKRABA / SE / EAST NEWS
PEKIN, STADION OLIMPIJSKI
DZIEN PIERWSZY (SOBOTA) MISTRZOSTW SWIATA - SESJA PRZEDPOLUDNIOWA
N/Z MARCIN LEWANDOWSKI
22/08/2015
LEKKOATLETYKA PEKIN MISTRZOSTWA SWIATA LEKKA STADION ZAWODY
WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL
Fot. Paweł Skraba
Poniedziałek w Rio – sesja wieczorna
Pierwszego złota w lekkiej atletyce doczekali się gospodarze. Thiago Braz da Silva w świetnym stylu pokonał Renaud Lavilleniego i został mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce. Niespodzianka równie na 400 metrów kobiet. Allyson Felix przegrała z Shaunae Miller. Złudzeń rywalom nie pozostawił za to rekordzista świata w biegu na 800 m David Rudisha. Polacy po wielu latach wyjeżdżają z igrzysk bez medalu w podnoszeniu ciężarów.
Tomasz Kawczyński
16 sierpień, 2016 10:25

Lekkoatletyka

400 m kobiet: Złoto Shaunae Miller/Bahama, Srebro Allyson Felix/USA, Brąz Shericka Jackson/Jamajka

Nie udało się Allyson Felix wywalczyć piątego złotego medalu olimpijskiego. Była mistrzyni na 200 m o siedem setnych sekundy uległa zawodniczce z Bahamów. Miller, która rok temu była druga na MŚ w Pekinie, ustanowiła nowy rekord życiowy czasem 49.44.

skok o tyczce mężczyzn: Złoto Thiago Braz da Silva/Brazylia, Srebro Renaud Lavillenie/Francja, Brąz Sam Kendricks/USA

Udany skok w drugiej próbie na 6.03 (rekord olimpijski) pozwolił reprezentantowi gospodarzy na przeskoczenie broniącego tytułu Francuza. Lavillenie wcześniej za pierwszym razem zaliczył 5.98 i postawił Brazylijczyka w trudnej sytuacji. Ten, mając więcej rzutek na poprzednich wysokościach, musiał mieć lepszy wynik od rywala. Spisał się znakomicie, gdyż jako pierwszy tyczkarz na igrzyskach pokonał granicę 6 metrów.

Piotr Lisek za pierwszym podejściem skoczył 5.75. Uplasował się na czwartej pozycji.

800 m mężczyzn: Złoto David Rudisha/Kenia, Srebro Taoufik Makhloufi/Algieria, Brąz Clayton Murphy/USA

Bieg od początku miał znakomite tempo, a zawodnicy w świetnym czasie pokonali pierwsze okrążenie. Wynik 1:42.15 pozwolił Kenijczykowi na obronę olimpijskiego złota. Tuż za nim przybiegł Algierczyk Makhloufi, który w Londynie był najlepszy na 1500 metrów. Amerykanin wpadł na metę jako trzeci, bijąc jednocześnie życiówkę.

Marcin Lewandowski (1:44.20) zajął szóste miejsce.

Damian Czykier awansował do półfinału biegu na 110 m przez płotki. W rywalizacji pań na 400 m przez płotki pierwszą rundę przeszły Joanna Linkiewicz i Emilia Ankiewicz. W finale rzutu dyskiem nie zobaczymy Żanety Glanc.

Podnoszenie ciężarów

105 kg mężczyzn: Złoto Ruslan Nurudinov/Uzbekistan, Srebro Simon Martirosjan/Armenia, Brąz Aleksandr Zajczikow/Kazachstan

Nurudinov zdominował rywalizację na pomoście. Uzyskał najlepszy wynik w rwaniu (194 kg), a w podrzucie poprawił rekord olimpijski (237 kg). W dwuboju wyprzedził o 14 kg reprezentanta Armenii. Mistrz świata Zajczikow miał nieudane dwie próby w podrzucie na 227 kg. W jednej z nich początkowo sędziowie nawet zaliczyli ciężar, ale po chwili to zakwestionowali.

W tej kategorii startowało dwóch Polaków. Arkadiusz Michalski z wynikiem 400 kg (179+221) zajął siódme miejsce. Bartłomiej Bonk w rwaniu zaliczył 185 kg, ale spalił wszystkie próby w podrzucie i nie został sklasyfikowany.

Boks

91 kg mężczyzn: Złoto Jewgienij Tiszczenko/Rosja, Srebro Wassilij Lewit/Kazachstan, Brąz Erislandy Savón/Kuba oraz Rustam Tulaganov/Uzbekistan

Rosjanin – aktualny mistrz świata i Europy – finałową walkę zwyciężył przez jednogłośną decyzję sędziów. Wszyscy punktowali w stosunku 29-28 na jego korzyść. Przypomnijmy, że w tej kategorii startował Igor Jakubowski, ale już w I rundzie odpadł z Brytyjczykiem Okolie. Ten z kolei w następnej walce uległ późniejszemu brązowemu medaliście Savónowi.

Żeglarstwo

Na poniedziałek planowane były wyścigi medalowe w klasach Laser Radial i Laser. Trudne warunki atmosferyczne uniemożliwiły ich rozegranie. Przełożono je na wtorek.

Tenis stołowy

Chińczycy pokonali 3-0 ekipę Korei Południowej i weszli do finału turnieju drużynowego. Pingpongisci z Państwa Środka byli wyraźnie lepsi. Singlowe pojedynki wygrali Ma Long i Zhang Jike, a w deblu ten drugi zdobył punkt razem z Xu Xinem.