Fot. EuroAthletics
Rohler [-@EuroAthletics]
Fot. EuroAthletics
Przełamanie w męskim oszczepie. Nareszcie rzut poza granicę 90 metrów
O kilka tygodni dłużej niż rok temu musieliśmy w tym sezonie czekać na to, by jeden z oszczepników przekroczył granicę 90 metrów. Dopiero na Paavo Nurmi Games w fińskim Turku dokonał tego Thomas Röhler (91.28). Niemiec jest najpoważniejszym kandydatem do olimpijskiego złota.
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
1 lipiec, 2016 23:12
W kategoriach: Aktualności Lekkoatletyka

W 2015 roku w męskim oszczepie dominował Kenijczyk Julius Yego. Należały do niego dwa najlepsze rezultaty sezonu, a wynik 92.72 osiągnięty na MŚ w Pekinie dał nie tylko złoty medal, ale  i był nowym rekordem Afryki. W obecnym sezonie mistrz świata nie prezentuje na razie wysokiej formy. Jego SB to 84.68 (lepszym może pochwalić się m.in. Marcin Krukowski).

Röhler wydaje się być w szczytowej dyspozycji. Już na początku czerwca na mityngu Bislett Games w Oslo pobił rekord życiowy, rzucając 89.30 m. Z pięciu najlepszych tegorocznych rezultatów, jeszcze dwa należą do jego rodaków – Johannesa Vettera (88.23) oraz Juliana Webera (86.83). Niemców przedzielają Egipcjanin Ihab Abdelrahman (87.37) oraz reprezentant Finlandii Antti Ruuskanen (86.90).

24-letni Niemiec nie ma jeszcze w swoim dorobku medalu z wielkiej imprezy seniorskiej. Był czwarty na MŚ 2015 (do podium zabrakło mu 24 cm). Zdobył brąz podczas młodzieżowych mistrzostw Europy w 2013 roku. W 2014 roku udało mu się wygrać klasyfikację oszczepników w Diamentowej Lidze. W obecnym sezonie wygrał mityngi w Szanghaju i Oslo.

Od środy Röhler jest 15. zawodnikiem, któremu nowym modelem oszczepem udało się przekroczyć 90 metrów (wcześniej udało się to takim zawodnikom jak Jan Železný, Aki Parviainen, Julius Yego, Siergiej Makarow, Raymond Hecht, Konstadinos Gatsioudis, Andreas Thorkildsen, Tero Pitkämäki, Steve Backley, Breaux Greer, Vadims Vasiļevskis, Seppo Räty, Boris Henry i Keshorn Walcott), a w tabeli wszech czasów wskoczył na 11. miejsce.

Startujący w barwach klubu lekkoatletycznego z Jeny zawodnik jeszcze przed igrzyskami postara się o wygranie mistrzostw Europy w Amsterdamie. W Rio de Janeiro oszczepnicy będą rywalizować 17 i 20 sierpnia.