Fot. Facebook Joaquim Rodríguez
joaquim rodriguez
Fot. Facebook Joaquim Rodríguez
Purito Rodriguez kończy zawodową karierę
Jeden z najlepszych kolarzy ostatnich lat Joaquim Rodríguez poinformował, że po tym sezonie kończy karierę. 37-latek od 2010 roku ściga się w teamie Katiusza. Aktualnie uczestniczy w Tour de France.
Tomasz Kawczyński
12 lipiec, 2016 22:03

Popularny „Purito” na konferencji prasowej w Andorze powiedział, że chciałby odejść, gdy nadal coś znaczy w światowym peletonie i prezentuje niezły poziom. – Kocham ten sport i nie zmieniłbym niczego przez te wszystkie lata spędzone jako profesjonalista. Chciałbym podziękować mojej rodzinie i tym wszystkim, którzy wspierali mnie podczas całej kariery – dodał Katalończyk.

Urodzony w Barcelonie kolarz został zawodowcem w 2001 roku. Początkowo był członkiem ekipy ONCE, później przeszedł do Saunier Duval, a przed podpisaniem kontraktu z Katiuszą jeździł dla Caisse d’Epargne–Illes Balears. Trzykrotnie, w 2010, 2012 i 2013 roku, wygrał ranking UCI World Tour.

Purito ma w dorobku zwycięstwa etapowe na trzech wielkich tourach. Podczas Tour de France zaliczył trzy wygrane. W 2010 roku był pierwszy na pagórkowatym etapie do Mende, gdzie na finiszu pokonał Alberto Contadora. Po pięciu latach znów wygrał na „Wielkiej Pętli”. Najpierw pokonał wszystkich rywali na trudnym etapie w Belgii (Antwerpia – Huy), a potem po samodzielnej akcji wygrał w Pirenejach na Plateau de Beille.

W 2013 roku ukończył Tour de France na trzecim miejscu w klasyfikacji końcowej. Trzy lata wcześniej był siódmy.

Był również drugi (2012) i czwarty (2011) na Giro d’Italia oraz drugi (2015) i dwukrotnie trzeci (2010, 2012) na Vuelta a España.

W Giro wygrał dwa etapy i klasyfikację punktowej, podczas Vuelty łącznie dziewięć etapów oraz był najlepszym góralem.

Rodriguez wygrywał cenione etapówki – dookoła Katalonii (2010, 2014) i dookoła Kraju Basków (2015). Triumfował w wyścigach jednodniowych – Giro di Lombardia (2012, 2013) i Strzała Walońska (2012).

Ma wreszcie na koncie dwa medale MŚ ze startu wspólnego (srebro 2013 oraz brąz 2009) i tytuł mistrza Hiszpanii sprzed dziewięciu lat.

Obecnie kolarz rosyjskiej grupy zajmuje 5. miejsce w Tour de France, ze stratą 37 sekund do Chrisa Froome’a. Był na trzeci na mecie sobotniego etapu górskiego do Bagnères-de-Luchon.

Hiszpan nie zdecydował jeszcze, który wyścig będzie jego pożegnalnym. Po TdF planuje jeszcze start w Igrzyskach Olimpijskich oraz Vuelta a España.