FOT. ZUMA/NEWSPIX.PL
LONDON, July 30, 2012  Rafaela Silva (in white) of Brazil competes with Miryam Roper of Germany during women's Judo 57kg eliminatin round of 32 contest, at London 2012 Olympic Games in London, Britain, on July 30, 2012. Rafaela Silva of Brazil won. (Credit Image: © Chen Xiaowei/Xinhua/ZUMAPRESS.com) 
OLIMPIADA IGRZYSKA OLIMPIJSKIE LONDYN 2012
FOT. ZUMA/NEWSPIX.PL

POLAND ONLY !!!
---
Newspix.pl *** Local Caption *** www.newspix.pl 
mail us: info@newspix.pl
call us: 0048 022 23 22 222
---
Polish Picture Agency by Ringier Axel Springer Poland
FOT. ZUMA/NEWSPIX.PL
Rio 2016 – dzień 3. (sesja popołudniowa)
Japońscy gimnastycy po 12 latach znów najlepsi w wieloboju drużynowym. Swoją chwilę radości mieli gospodarze. Po pierwsze złoto sięgnęła dla nich judoczka. W podnoszeniu ciężarów nadal bezkonkurencyjne zawodniczki z Azji, Chińczycy potwierdzają natomiast dominację w skokach do wody. Nas smuci porażka debla Kubot/Matkowski oraz słaba postawa pływaków i Małgorzaty Białeckiej w żeglarskiej klasie RS:X.
Dyscyplinę wspiera:
Dyscyplinę wspiera:
Tomasz Kawczyński
9 sierpień, 2016 0:20

Gimnastyka sportowa

wielobój drużynowy mężczyzn: Złoto Japonia, Srebro Rosja, Brąz Chiny

Japończycy wygrali rywalizację w składzie Ryohei Kato, Kenzo Shirai, Yusuke Tanaka, Koji Yamamuro oraz Kohei Uchimura. Ten ostatni zdobył swój szósty medal na igrzyskach. Do końca trwała zacięta walka o srebro. Ostatecznie mimo nie najlepszego występu na drążku Rosjanie pokonali broniących złota z Londynu Chińczyków. Poza podium wylądowały ekipy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Judo

57 kg kobiet: Złoto Rafaela Silva/Brazylia, Srebro Dorjsürengiin Sumiyaa/Mongolia, Brąz Kaori Matsumoto/Japonia oraz Telma Monteiro/Portugalia

Gospodarze wreszcie doczekali się olimpijskiego złota. Pochodząca właśnie z Rio de Janeiro 24-latka w finale na waza-ari pokonała reprezentantkę Mongolii. Pogromczyni Arlety Podolak, Lien Chen-ling, w walce o brąz przegrała z broniącą tytułu Matsumoto. Bez medalu także wicemistrzyni z Londynu, Corina Căprioriu. Rumunka musiała uznać wyższość Monteiro.

73 kg mężczyzn: Złoto Shohei Ono/Japonia, Srebro Rustam Orujov/Azerbejdżan, Brąz Łasza Szawdatuaszwili/Gruzja i Dirk Van Tichelt/Belgia

Od 1996 roku nie możemy zdobyć olimpijskiego medalu w judo. Może mieć jednak satysfakcję z trenerskiej pracy Roberta Krawczyka. Brąz wywalczył jego belgijski podopieczny. Pierwsze złoto w tej dyscyplinie w Rio wywalczył dla Japonii Shohei Ono. W finałowym pojedynku najpierw rzucił Azera na waza-ari, a zakończył walkę ipponem.

Podnoszenie ciężarów

56 kg kobiet: Złoto Sukanya Srisurat/Tajlandia, Srebro Pimsiri Sirikaew/Tajlandia, Brąz Kuo Hsing-chun/Tajwan

Faworyzowane sztangistki z Tajlandii nie zawiodły swoich kibiców. 21-letnia Srisurat prowadziła już zdecydowanie po rwaniu, gdy pobiła rekord olimpijski (110 kg). W podrzucie utrzymała przewagę nad swoją koleżanką z reprezentacji. Dominacja Azjatek była bezdyskusyjna. Czwarta Alexandra Escobar z Ekwadoru straciła do podium dziewięć kilogramów.

Skoki do wody

wieża 10 m skoki synchroniczne mężczyzn: Złoto Chen Aisen i Lin Yue/Chiny, Srebro David Boudia i Steele Johnson/USA, Brąz Tom Daley i Daniel Goodfellow/Wielka Brytania

Chińczycy nie zamierzają oddać choćby jednego złota w skokach do wody. Uzyskali 496.98 pkt., podczas gdy Amerykanie 457.11. W skokach synchronicznych z wieży 10-metrowej wygrali na igrzyskach po raz czwarty z rzędu. Po ośmiu latach znów triumfuje Lin Yue. Drugi brąz olimpijski wywalczył ulubieniec brytyjskich kibiców Tom Daley.

Strzelectwo

trap mężczyzn: Złoto Josip Glasnović/Chorwacja, Srebro Giovanni Pellielo/Włochy, Brąz Edward Ling/Wielka Brytania

Chorwaci potwierdzili swoją dominację w strzelaniu do rzutków. 33-letni Glasnović, który na igrzyskach wystąpił po ośmiu latach przerwy, powtórzył triumf sprzed czterech lat Giovanniegp Cernogoraza. Znów na drugim miejscu reprezentant Włoch. Urodzony w 1970 roku Pellielo wywalczył swój czwarty medal olimpijski w siódmym starcie. W pojedynku o brąz Ling pokonał Czecha Davida Kostelecký’ego.

Szermierka

szabla kobiet: Złoto Jana Jegorian/Rosja, Srebro Sofia Wielikaja/Rosja, Brąz Ołha Charłan/Ukraina

W finałowym pojedynku Jegorian wygrała ze swoją rywalką zaledwie jednym trafieniem (15-14). Przypomnijmy, że Wielikaja drogę po medal rozpoczęła od pokonania Bogny Jóźwiak. To pierwsze olimpijskie złoto w kobiecej szabli dla Europejki. W walce o brąz Charłan zwyciężyła Manon Brunet z Francji (15-10).

Pływanie

Jan Świtkowski i Katarzyna Baranowska nie zakwalifikowali się do półfinałów. Polakowi na 200 m stylem motylkowym zabrakło jednej setnej sekundy. Eliminacje rozegrano na dwóch dystansach kobiecych oraz jednym męskim.

U pań na 200 m stylem dowolnym najlepsze okazały się Katie Ledecky (USA, 1:55.01), Emma McKeon (Australia, 1:55.80) oraz Sarah Sjöström (Szwecja, 1:56.11). W stylu zmiennym na tym dystansie rekord olimpijski pobiła Węgierka Katinka Hosszú (2:07.45). W klasyfikacji wyprzedziła Siobhan-Marie O’Connor z Wielkiej Brytanii (2:08.44) oraz reprezentantkę USA Melanie Margalis (2:09.62).

W rywalizacji mężczyzn na 200 m stylem motylkowym kibicom zaprezentował się Michael Phelps (5. miejsce). Najlepsi w eliminacjach dwaj Węgrzy – Tamás Kenderesi (1:54.73) oraz Laszlo Cseh (1:55.14).

Jeździectwo

Dziś druga konkurencja Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego – próba terenowa. Nasz jedynak Paweł Spisak na koniu Banderas zaliczył niestety przykry upadek podczas pokonywania przeszkody i został wyeliminowany z rywalizacji.

W łącznej klasyfikacji na czele Australijczyk Christopher Burton przed Niemcem Michaelem Jungiem i Francuzem Nicolasem Astierem. Ekipa z Antypodów prowadzi również drużynowo. Jutro konkurs skoków przez przeszkody i walka o medale.

Kajakarstwo górskie

Marcin Pochwała i Piotr Szczepański (C-2, 115.36) oraz Natalia Pacierpnik (K-1, 106.38) awansowali do olimpijskich półfinałów.

Lepiej spisała się nasza kajakarka, która skończyła na 10. miejscu. Po pierwszym przejeździe była szósta. W drugim poszło jej zdecydowanie gorzej, na dodatek kilka rywalek ją wyprzedziło. Najlepszy czas uzyskała Włoszka Stefanie Horn (99.07).

Kanadyjkarze w obu przejazdach nie zaprezentowali się dobrze. Zajęli 11. miejsce, ostatnie premiowane kwalifikacją. Na pierwszej lokacie uplasowali się Słowacy Ladislav i Peter Skantarowie (100.89).

Łucznictwo

Na 1/32 finału udział w rywalizacji indywidualnej zakończył mistrz olimpijski z Pekinu Ukrainiec Wiktor Ruban. W trzech setach ograł go rozstawiony z ósemką Francuz Jean-Charles Valladont. Ukrainka Weronika Marczenko sprawiła niewielkie problemy faworytce do złota Ki Bo-bae.

Tenis

Nie będzie polskiego ćwierćfinału w turnieju deblistów. Łukasz Kubot i Marcin Matkowski w dwóch setach przegrali z hiszpańską parą David Ferrer / Roberto Bautista Agut. O rozstrzygnięciu w drugiej partii zdecydował tie-break (7-5).

Pogromca Novaka Djokovicia, Juan Martin Del Potro, pokonał kolejną przeszkodę w drodze do podium. Argentyńczyk zwyciężył 6-3, 1-6, 6-3 Portugalczyka João Sousę. Jo-Wilfried Tsonga niespodziewanie nie dał rady Gillesowi Müllerowi.

Kirsten Flipkens, która odprawiła Venus Williams, pokonała w II rundzie Lucie Šafářovą. Zhang Saisai, której nie sprostała Agnieszka Radwańka, odpadła przeciwko Darii Kasatkinie.Do III rundy w grze pojedynczej awansowały Petra Kvitova i Angelique Kerber. Czeszka pokonała Caroline Wozniacki, a reprezentantka Niemiec zwyciężyła w pojedynku z Eugenie Bouchard. W deblu Martina Hingis i Timea Bacsinszky wyeliminowały Bethanie Mattek-Sands oraz Coco Vandeweghe.

Tenis stołowy

Sensacyjnie z Quadrim Aruną przegrał doświadczony Niemiec Timo Boll. Nigeryjczyk potrzebował sześciu setów, by awansować do ćwierćfinału (12-10, 12-10, 5-11, 11-3, 5-11, 11-9).

W III rundzie odpadła turniejowa dwunastka w męskim singlu – Koreańczyk Lee Sang-su. Do najlepszej szesnastki u kobiet nie awansowała żadna zawodniczka urodzona w Europie. Ekipy ze Starego Kontynentu reprezentują pochodzące z Chin – Li Xue (Francja), Han Ying (Niemcy) oraz Liu Jia (Austria).

Żeglarstwo

Piotr Myszka po trzech wyścigach w klasie RS:X zajmuje piąte miejsce. Był dziś kolejno 4., 5. i 5. Dwa zwycięstwa odniósł prowadzący Nick Dempsey. Drugi jest Dorian van Rijsselberghe. O wiele gorzej idzie naszej medalowej nadziei w kobiecym windsurfingu. Najlepszą lokatą Małgorzaty Białeckiej była 13. Łącznie jest dopiero na 15. pozycji. Na czele Charline Picon, która zmierza po olimpijskie złoto.

W Laserze kiepsko spisał się Kacper Ziemiński (34. i 28.). Drugi wyścig wygrał dwukrotny mistrz olimpijski (1996, 2004) Brazylijczyk Robert Scheidt. Jego reprezentująca Litwę małżonka również zanotowała dziś zwycięstwo.