Gimnastyka sportowa
wielobój drużynowy mężczyzn: Złoto Japonia, Srebro Rosja, Brąz Chiny
Japończycy wygrali rywalizację w składzie Ryohei Kato, Kenzo Shirai, Yusuke Tanaka, Koji Yamamuro oraz Kohei Uchimura. Ten ostatni zdobył swój szósty medal na igrzyskach. Do końca trwała zacięta walka o srebro. Ostatecznie mimo nie najlepszego występu na drążku Rosjanie pokonali broniących złota z Londynu Chińczyków. Poza podium wylądowały ekipy Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
Judo
57 kg kobiet: Złoto Rafaela Silva/Brazylia, Srebro Dorjsürengiin Sumiyaa/Mongolia, Brąz Kaori Matsumoto/Japonia oraz Telma Monteiro/Portugalia
Gospodarze wreszcie doczekali się olimpijskiego złota. Pochodząca właśnie z Rio de Janeiro 24-latka w finale na waza-ari pokonała reprezentantkę Mongolii. Pogromczyni Arlety Podolak, Lien Chen-ling, w walce o brąz przegrała z broniącą tytułu Matsumoto. Bez medalu także wicemistrzyni z Londynu, Corina Căprioriu. Rumunka musiała uznać wyższość Monteiro.
73 kg mężczyzn: Złoto Shohei Ono/Japonia, Srebro Rustam Orujov/Azerbejdżan, Brąz Łasza Szawdatuaszwili/Gruzja i Dirk Van Tichelt/Belgia
Od 1996 roku nie możemy zdobyć olimpijskiego medalu w judo. Może mieć jednak satysfakcję z trenerskiej pracy Roberta Krawczyka. Brąz wywalczył jego belgijski podopieczny. Pierwsze złoto w tej dyscyplinie w Rio wywalczył dla Japonii Shohei Ono. W finałowym pojedynku najpierw rzucił Azera na waza-ari, a zakończył walkę ipponem.
Podnoszenie ciężarów
56 kg kobiet: Złoto Sukanya Srisurat/Tajlandia, Srebro Pimsiri Sirikaew/Tajlandia, Brąz Kuo Hsing-chun/Tajwan
Faworyzowane sztangistki z Tajlandii nie zawiodły swoich kibiców. 21-letnia Srisurat prowadziła już zdecydowanie po rwaniu, gdy pobiła rekord olimpijski (110 kg). W podrzucie utrzymała przewagę nad swoją koleżanką z reprezentacji. Dominacja Azjatek była bezdyskusyjna. Czwarta Alexandra Escobar z Ekwadoru straciła do podium dziewięć kilogramów.
Skoki do wody
wieża 10 m skoki synchroniczne mężczyzn: Złoto Chen Aisen i Lin Yue/Chiny, Srebro David Boudia i Steele Johnson/USA, Brąz Tom Daley i Daniel Goodfellow/Wielka Brytania
Chińczycy nie zamierzają oddać choćby jednego złota w skokach do wody. Uzyskali 496.98 pkt., podczas gdy Amerykanie 457.11. W skokach synchronicznych z wieży 10-metrowej wygrali na igrzyskach po raz czwarty z rzędu. Po ośmiu latach znów triumfuje Lin Yue. Drugi brąz olimpijski wywalczył ulubieniec brytyjskich kibiców Tom Daley.
Strzelectwo
trap mężczyzn: Złoto Josip Glasnović/Chorwacja, Srebro Giovanni Pellielo/Włochy, Brąz Edward Ling/Wielka Brytania
Chorwaci potwierdzili swoją dominację w strzelaniu do rzutków. 33-letni Glasnović, który na igrzyskach wystąpił po ośmiu latach przerwy, powtórzył triumf sprzed czterech lat Giovanniegp Cernogoraza. Znów na drugim miejscu reprezentant Włoch. Urodzony w 1970 roku Pellielo wywalczył swój czwarty medal olimpijski w siódmym starcie. W pojedynku o brąz Ling pokonał Czecha Davida Kostelecký’ego.
Szermierka
szabla kobiet: Złoto Jana Jegorian/Rosja, Srebro Sofia Wielikaja/Rosja, Brąz Ołha Charłan/Ukraina
W finałowym pojedynku Jegorian wygrała ze swoją rywalką zaledwie jednym trafieniem (15-14). Przypomnijmy, że Wielikaja drogę po medal rozpoczęła od pokonania Bogny Jóźwiak. To pierwsze olimpijskie złoto w kobiecej szabli dla Europejki. W walce o brąz Charłan zwyciężyła Manon Brunet z Francji (15-10).
Pływanie
Jan Świtkowski i Katarzyna Baranowska nie zakwalifikowali się do półfinałów. Polakowi na 200 m stylem motylkowym zabrakło jednej setnej sekundy. Eliminacje rozegrano na dwóch dystansach kobiecych oraz jednym męskim.
U pań na 200 m stylem dowolnym najlepsze okazały się Katie Ledecky (USA, 1:55.01), Emma McKeon (Australia, 1:55.80) oraz Sarah Sjöström (Szwecja, 1:56.11). W stylu zmiennym na tym dystansie rekord olimpijski pobiła Węgierka Katinka Hosszú (2:07.45). W klasyfikacji wyprzedziła Siobhan-Marie O’Connor z Wielkiej Brytanii (2:08.44) oraz reprezentantkę USA Melanie Margalis (2:09.62).
W rywalizacji mężczyzn na 200 m stylem motylkowym kibicom zaprezentował się Michael Phelps (5. miejsce). Najlepsi w eliminacjach dwaj Węgrzy – Tamás Kenderesi (1:54.73) oraz Laszlo Cseh (1:55.14).
Jeździectwo
Dziś druga konkurencja Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego – próba terenowa. Nasz jedynak Paweł Spisak na koniu Banderas zaliczył niestety przykry upadek podczas pokonywania przeszkody i został wyeliminowany z rywalizacji.
W łącznej klasyfikacji na czele Australijczyk Christopher Burton przed Niemcem Michaelem Jungiem i Francuzem Nicolasem Astierem. Ekipa z Antypodów prowadzi również drużynowo. Jutro konkurs skoków przez przeszkody i walka o medale.
Kajakarstwo górskie
Marcin Pochwała i Piotr Szczepański (C-2, 115.36) oraz Natalia Pacierpnik (K-1, 106.38) awansowali do olimpijskich półfinałów.
Lepiej spisała się nasza kajakarka, która skończyła na 10. miejscu. Po pierwszym przejeździe była szósta. W drugim poszło jej zdecydowanie gorzej, na dodatek kilka rywalek ją wyprzedziło. Najlepszy czas uzyskała Włoszka Stefanie Horn (99.07).
Kanadyjkarze w obu przejazdach nie zaprezentowali się dobrze. Zajęli 11. miejsce, ostatnie premiowane kwalifikacją. Na pierwszej lokacie uplasowali się Słowacy Ladislav i Peter Skantarowie (100.89).
Łucznictwo
Na 1/32 finału udział w rywalizacji indywidualnej zakończył mistrz olimpijski z Pekinu Ukrainiec Wiktor Ruban. W trzech setach ograł go rozstawiony z ósemką Francuz Jean-Charles Valladont. Ukrainka Weronika Marczenko sprawiła niewielkie problemy faworytce do złota Ki Bo-bae.
Tenis
Nie będzie polskiego ćwierćfinału w turnieju deblistów. Łukasz Kubot i Marcin Matkowski w dwóch setach przegrali z hiszpańską parą David Ferrer / Roberto Bautista Agut. O rozstrzygnięciu w drugiej partii zdecydował tie-break (7-5).
Pogromca Novaka Djokovicia, Juan Martin Del Potro, pokonał kolejną przeszkodę w drodze do podium. Argentyńczyk zwyciężył 6-3, 1-6, 6-3 Portugalczyka João Sousę. Jo-Wilfried Tsonga niespodziewanie nie dał rady Gillesowi Müllerowi.
Kirsten Flipkens, która odprawiła Venus Williams, pokonała w II rundzie Lucie Šafářovą. Zhang Saisai, której nie sprostała Agnieszka Radwańka, odpadła przeciwko Darii Kasatkinie.Do III rundy w grze pojedynczej awansowały Petra Kvitova i Angelique Kerber. Czeszka pokonała Caroline Wozniacki, a reprezentantka Niemiec zwyciężyła w pojedynku z Eugenie Bouchard. W deblu Martina Hingis i Timea Bacsinszky wyeliminowały Bethanie Mattek-Sands oraz Coco Vandeweghe.
Tenis stołowy
Sensacyjnie z Quadrim Aruną przegrał doświadczony Niemiec Timo Boll. Nigeryjczyk potrzebował sześciu setów, by awansować do ćwierćfinału (12-10, 12-10, 5-11, 11-3, 5-11, 11-9).
W III rundzie odpadła turniejowa dwunastka w męskim singlu – Koreańczyk Lee Sang-su. Do najlepszej szesnastki u kobiet nie awansowała żadna zawodniczka urodzona w Europie. Ekipy ze Starego Kontynentu reprezentują pochodzące z Chin – Li Xue (Francja), Han Ying (Niemcy) oraz Liu Jia (Austria).
Żeglarstwo
Piotr Myszka po trzech wyścigach w klasie RS:X zajmuje piąte miejsce. Był dziś kolejno 4., 5. i 5. Dwa zwycięstwa odniósł prowadzący Nick Dempsey. Drugi jest Dorian van Rijsselberghe. O wiele gorzej idzie naszej medalowej nadziei w kobiecym windsurfingu. Najlepszą lokatą Małgorzaty Białeckiej była 13. Łącznie jest dopiero na 15. pozycji. Na czele Charline Picon, która zmierza po olimpijskie złoto.
W Laserze kiepsko spisał się Kacper Ziemiński (34. i 28.). Drugi wyścig wygrał dwukrotny mistrz olimpijski (1996, 2004) Brazylijczyk Robert Scheidt. Jego reprezentująca Litwę małżonka również zanotowała dziś zwycięstwo.