Fot. Facebook/Tatiana Kaszirina
tatiana kashrina
Fot. Facebook/Tatiana Kaszirina
Trzyosobowa komisja MKOl-u zdecyduje o udziale rosyjskich sportowców w igrzyskach
Międzynarodowy Komitet Olimpijski powołał trzyosobową komisję, która ostatecznie zdecyduje o udziale każdego rosyjskiego sportowca w igrzyskach w Rio de Janeiro. Przedmiotem jej prac nie będą już zawodnicy, którym startu zabroniły poszczególne federacje.
Tomasz Kawczyński
1 sierpień, 2016 18:14
W kategoriach: Aktualności

Na łaskę Hiszpana Juana Antonio Samarancha (syna byłego szefa MKOl-u, obecnie wiceprezydenta Światowej Unii Pięcioboju Nowoczesnego), Turka Uğura Erdenera (szefa Komisji Medycznej MKOl-u) oraz Niemki Claudii Bokel (stojącej na czele Komisji Zawodniczej) nie mogą więc liczyć lekkoatleci i sztangiści z Federacji Rosyjskiej.

Federacje pływania, wioślarstwa, żeglarstwa, zapasów czy kolarstwa wykluczyły jedynie niektórych zawodników, innych dopuszczając do startu. Jeśli komisja uzna, że zawodnik nie naruszył przepisów antydopingowych, otrzyma on prawo do walki o medale w Rio de Janeiro. Nawet jedna wpadka z przeszłości ma zamknąć drogę na igrzyska.

Do komisji ma należeć ostatnie słowo odnośnie prawa startu w igrzyskach każdego z Rosjan. To dla nas bardzo ważne, aby to MKOl, w oparciu o rady niezależnych ekspertów, miał decydujące zdanie w kwestii kto może przystąpić do olimpijskiej rywalizacji. Czasu jest niewiele. Decyzje muszą zostać podjęte do piątku – stwierdził rzecznik prasowy MKOl-u Mark Adams.

Światowe media w większości są zdania, że MKOl powołał komisję, by pokazać, że nie uchyla się od odpowiedzialności za sprawę z rosyjskimi sportowcami. Takie głosy pojawiały się z wielu stron gdy decyzja o pozwoleniu na udział w igrzyskach przekazana została konkretnym federacjom.

Do tej pory z występu w Rio wykluczono 119 Rosjan, w tym 68 lekkoatletów i 8 sztangistów.

Według najnowszych doniesień w olimpijskiej kadrze Rosji jest obecnie 265 zawodników – najmniej od 1912 roku. Dla porównania w Londynie startowało 436 sportowców z tego kraju.